btbilgi

Silikon Vadisi’nin startuplarından biri olan Iron Ox, son yıllarda sıkça gördüğümüz dikey tarım alanında çalışan firmalardan. Yaptıkları iş ise sera tarımcılığına robotik yenilikleri taşımak. Tarım alanına teknoloji taşımak halen zorlu bir süreç ama yakın gelecekte bunun gibi firmaları daha sık duyacağız. Iron Ox benzer başka dikey tarım şirketleri gibi kapalı ortamlar ve LED lambalar kullanmıyor, aksine güneş ışığını tercih ediyor.

Firma geleneksel seracılığın en büyük problemlerinden birini yüksek maliyet olarak görüyor. Halbuki Iron Ox’un sunduğu hidroponik tekniği büyük ölçüde sera içi optimizasyona dayanıyor. Bunu da serada devamlı çalışan otomatik taşıyıcı robot kollarla gerçekleştiriyorlar. Hidroponik sera sisteminde bitkiler mineral ve gübre açısından sengin suların içinde yetişiyor. Her bir bitki ızgaralardaki yuvalarda, belli yerleşimlerde durmakta. Akıllı robot kol da gerekli görüldüğü zaman bir bitkiyi alıp, seranın başka bir noktasındaki başka bir ızgaraya otomatik şekilde taşıyor.

Iron Ox: Hem hidroponik, hem de robot ile fütüristik tarım

Bir tarlada çiftçi ekinleri belli bir alana dizer ve her birinin yerini değiştirmek ile uğraşamaz. Bitkiler büyüdükçe kökleri belli toprak içinde bir alan kaplar, bu yüzden de fidanlar veya tohumlar aralıklı yerleştirilir. Ama bir seradaysanız, hele de hidroponik bir altyapınız varsa toprakla veya yerleşim ile uğraşmanız hiç gerek yok. Iron Ox serasında bitkiler köklerinin büyüklüğüne göre, ızgaralarda değişik yerleşimlerde duruyorlar. Bitkiler küçükken daha sıkı, büyüdükçe araları daha açık yerleşimlere geçiriliyorlar.

Bunların hepsini de bilgisayar kontrolündeki akıllı robot kol yapıyor. Tüm sera boyunca kızaklar üzerine kayarak ilerleyebilen robot kolun üzerinde üç boyutlu imaj tarayabilen bir kamera var. Bu kamera aracılığı ile her bitki ayrı ayrı işaretleniyor. Ayrıca bilgisayar bir bitkiye bakınca gerekli büyüklüğe gelip gelmediğini saptayabiliyor. Bunu da bilgisayar görüşü ve imaj tanıma teknikleri ile gerçekleştiriyor. Bir yandan makine öğrenme ile de hastalıklı ve sağlıklı bitkiler birbirinden ayırtedilmekte. Yeterli büyüklüğe gelmeyen zayıf bitkiler sökülüp, yerlerine yenileri yerleştiriliyor.

Iron Ox: Hem hidroponik, hem de robot ile fütüristik tarım

Iron Ox’un CEO’su Brandon Alexander 4 bin metrekarelik bir alanda, geleneksel tarımla karşılaştırılınca 30 kat daha fazla verim alabildiklerini açıklıyor. Bu verim artışına da ihtiyaç var, çünkü ABD’de 2002 ve 2014 arasında tam zamanlı tarım işçilerinin sayısında yüzde 20 düşüş oluşmuş. Bu dönem içinde tarım alanında çalışacak göçmen işçi miktarında ise yüzde 75 düşüş var. Yakın gelecekte çiftçilerin en büyük dostu gerçekten de robotlar olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.