btbilgi

Teknoloji ve bilişim endüstrisinin her noktasında yenilikçi ve parlak fikirlere ihtiyacımız var. Bu fikirlerin desteklenmesi için de yatırımlara ve yatırımcılara. Genç girişimcileri dünyanın birçok ülkesinde tesisler ve etkinliklerle destekleyen Workinton firması, bir diğer girişimci destekçisi Betahaus’un ‘Beta Pitch Startup’ etkinliğinde Betahus Startup Elçisi Katka Nagyova’yı misafir etti. Burada bir konuşma yapan Nagyova, Avrupa ve ABD’deki girişimci/yatırımcı ekosistemi ile ilgili bilgiler verdi. Bu bilgilerin en etkileyicisi de, İngiltere dahilinde her yıl girişimlere 1 milyar Euro yatırım yapılması oldu.

Katka Nagyova Almanya ve Avrupa’daki startup ortamından bahsederken, girişimcilerin ağırlıklı olarak melek yatırımcılar tarafından desteklendiğini belirtti. Nagyova konuşmasında “Almanya’da Türkiye’deki gibi melek yatırımcı lisansı almaya gerek yoktur. Zaten melek yatırımcı ünvanı alan kişiler, üst düzey şirketlerde yönetim kademesinde bulunmuştur. Dolayısıyla iş fikrini takip eder ve bu fikre inandıkları içinde startup ekosistemi büyür. Bu konuda devletten destek beklemektense özel şirketlerin ve bunların yöneticilerinin devreye girmesinin yolu açılmalıdır” şeklinde Almanya’daki durumu özetledi.

Girişimcilere yılda 1 milyar Euro yatırım ile İngiltere dünya lideri

Sadece Berlin’de 120’nin üzerinde inovasyon merkezi bulunduğunu sözlerine ekleyen Nagyova, “O kadar büyük şirketler bu merkezleri destekliyor ki, devlet destekleri artık komik seviyede kalıyor. Özel sektör startup’lara desteğin yüzde 80’ini karşılıyor” şeklinde konuştu. Avrupa’da melek yatırımcıların fonlama yaptıkları şirketlerden kolaylıkla çıkış yapabildiğini ve girişimcilerin de bu rüzgardan etkilendiğini savunan Nagyova, büyük şirketlerin yöneticileri el atması gerektiğinden bahsederek, “Özellikle uluslararası şirketlerde deneyim sahibi yöneticiler melek yatırımcı oluyor. Sayı belirtmek çok güç olsa da 400 civarında melek yatırımcı var diyebiliriz. Zaten Almanya’da yatırımcı bir kültür var. Herkes yatırım yapma peşinde koşar, bazen küçük bir restoranın bile teknoloji yatırımı yaptığına şahit olursunuz” dedi.

Startup’ları motive eden en önemli unsurun maddi beklentiler olduğunu aktaran Nagyova, “Sadece Berlin’de 1,800 ile 3 bin arası startup bulunmaktadır. 50’den fazla hızlandırıcı program ve 50 sektörel coworking şubesi var. Yaklaşık 16 bin tane mentor, aktif 400 melek yatırımcı var. Almanya genelinde ise 31 bin iş geliştirici danışman var. Avrupa genelinde startup’lara sermaye yatırımında Almanya 333 milyon Euro ile üçüncü sırada yer alıyor. İkinci sırada 392 milyon Euro ile Fransa ve 1 milyar Euro ile İngiltere yer alıyor. Yapılan araştırmalara göre 2016’nın ilk çeyreğindeki yapılan yatırım 2014’ün ilk çeyreğine göre tam iki kat daha fazladır” dedi.

Avrupa’daki startup’ların kültürel bir değişim içine girdiğini ve daha çok teknoloji ile üretim işine odaklandıklarını söyleyen Katka Nagyova, Amerika’daki startup trendinin Avrupa’dan farklı olduğunu vurguladı. Silikon Vadisi diye adlandıralan teknoloji bölgesinin ağırlıklı olarak sosyal medya ve kullanıcı deneyimi üzerine yoğunlaşan startup’lardan oluştuğunu söyleyen Nagyova şöyle devam etti: “Avrupa’da üretim süreçlerini modernize edip kolaylaştıran girişimler ön plana çıkıyor. Hatta bu yönde ürün geliştirenler tercih ediliyor. ABD’deki sosyal medya stratup’larında ise büyük bir artış var. Haliyle rekabet daha da can alıcı seviyede gerçekleşiyor.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.