btbilgi

Alman telekom düzenleyicisi ‘Federal Ağ Kurumu’ (Bundesnetzagentur) ülke çapında bir yasak duyurusu yaptı. Resmi açıklamaya göre Almanya’da çocuklar için tasarlanmış akıllı saatlerin kullanımı ve satılması tamamıyla yasaklanmış durumda. Çocuklarına bu tür bir akıllı saat almış olan ebeveynlerin de, cihazları bir an önce imha etmeleri tavsiye edildi.

Kurumun başkanı Jochen Homann BBC’ye yaptığı açıklamada bu akıllı saatlerin hem güvenlik sebepleri ile, hem de amacı dışında kullanıldıkları saptandığı için yasaklandığını belirtiyor. Homann “Ebeveynler bir uygulama aracılığı ile çocuklarının akıllı saatleri üzerinden çocuğun bulunduğu ortamdaki sesleri ve konuşmaları dinleyebilmekte. Bu da izinsiz bir sesli iletişim yöntemi olarak yasadışı dinleme özelliği barındırmaktadır” diyor. Ebeveynlerin bu özelliği kullanarak, çocuklarının sınıflarındaki öğretmenlerin konuşmalarını dinledikleri açıklamada ifade edilmiş.

Almanya’da çocuklar için üretilen akıllı saat ürünlerine yasak

Yasağın tek sebebi bu değil. Çocuklara yönelik akıllı saat ürünleri Almanya’daki her operatör tarafından satılmakta. 5 ile 12 yaş aralığındaki çocuklara yönelik bu saatlerde genelde bir simkart ve sınırlı telefon becerisi bulunmakta. Geçtiğimiz Ekim ayında Norveç Tüketici Konseyi’nden (Norwegian Consumer Council – NCC) gelen bir uyarı bu konudaki dikkatleri çekmiş durumda. Yapılan bir araştırmada bazı çocuk akıllı saatlerinin şifreleme olmadan veri gönderip aldığı farkedilmiş. Bu da hackerlar için ideal bir müdahale ortamı oluşturmakta. Çok basit teknikler kullanılarak, akıllı saat takibi ile çocuğun nerede olduğu, kiminle ne konuştuğu saptanabilir deniliyor. Hatta ebeveyne çocuğun yeri farklı gösterilip, çocuk kaçırma suçlarının işlenmesinde bile kullanılmaları mümkün.

Alman hükümetinin verdiği yasak kararının bu araştırma sonucunda oluşup oluşmadığı kesin olarak bilinmiyor. Akıllı saat üretici firmalar bu türden veri ilerişimi açıklarını kapattıklarını ve sorunu çözdüklerini açıklasalar bile, bir kez şüpheler bu cihazlara çekilmiş durumda. Bu örneğin çocuklara yönelik tasarlanan, internet bağlantılı tüm oyuncaklar için bir örnek teşkil edeceği tahmin edilmekte. Bu da modern oyuncak sektörüne çok büyük etkileri olabilecek bir gelişme olarak kabul ediliyor. NCC kurumunun dijital düzenleme bölümü başkanı Finn Myrstad araştırmaları sonucunda tüm Avrupa ülkelerinin kendi içlerinde yeni bir kontrol ve düzenleme sürecine girmelerini beklediklerini de açıklamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.