btbilgi

İklim değişikliği yüzünden kutuplardaki buzulların yavaş yavaş erimekte olduğunu biliyoruz. Dev buzul yapılarının erimesi okyanus seviyelerinin yükselmesi ve dünya çapında kıyı şehirlerinin sular altında kalmasına yol açabilir. Peki hangi buzullar bu anlamda daha tehlikeli? Erime işaretlerini görmek için hangilerini takip etmeliyiz? NASA bu konuda bir çalışma yapmış ve hangi buzulların nereye etkisi olacağını saptayacak bir teknik geliştirmiş.

NASA’dan yayımlanan bilimsel araştırma raporu, ‘gradient fingerprint mapping’ (gradyan parmak izi haritalama) isimli bir teknikten bahsetmekte. Bu teknik kutuplardaki buzul yapılarının kalınlıklarını, erime oranlarını ve denizlerdeki su akış sistemlerini haritalama üzerine kurumuş durumda. Haritalama işlemleri ise, yörüngeden yapılan kutup gözlemleri ve karmaşık matematik hesaplamaları sonucunda gerçekleştiriliyor. Tüm sistemleri haritaladığınızda, belli bir buzulun eridiğinde oluşan fazlalık suyun, dünyanın hangi bölgesindeki kıyı şehrini ne kadar etkileyebileceği meydana çıkıyor.

Raporda dünya üzerindeki 291 kıyı şehrinin tehlike seviyeleri hesaplanmış. Verilen bilgiye göre, bazen size en uzaktaki buzul en tehlikelisi olabiliyor. Mesela Grönland’daki buzul yapısı tamamen eriyecek olursa, denizlerdeki su seviyesi 6 metre kadar yükselebilir. Neyse ki bu bölgedeki buzullar parça parça ve farklı hızlarda eriyorlar. Ama erime konusundaki bulgular sabit ve geçerli. Yani küresel iklim değiştikçe erime devam ediyor gibi gözüküyor.

NASA artık en tehlikeli buzul yapılanmalarını saptayabiliyor

Grönland’daki bir buzulun erimesi ABD kıyı şehirlerini nasıl etkileyebilir? İşte burada araştırmanın tekniği konuşuyor. Mesela Grönland’ın en kuzeybatı ucundaki buzulların erimesi, New York’u en fazla etkileyecek olay olarak belirlenmiş. Bir kutup yapısındaki tüm buzul kütlesinin erimesi, o bölgede bir yerçekimi azalmasına ve bu yüzden de deniz seviyelerinde düşmeye neden oluyor. Okyanus akıntıları ve suların çekim gücü yüzünden yer değiştirmesi, New York kıyılarını etkileme olasığına yol açıyor. Tam tersi taraftan, Grönland’ın buzullarının erimesi, Oslo’daki deniz seviyesinin düşmesine bile yol açabilir denilmekte.

Batı Antarktika’daki buzul kütlesinin erimesi ise denizlerin 4 metre kadar yükselmesine sebep vermekte. Bu da Avusturalya’nın en büyük şehri olan Sydney’i tehlikeye sokacak bir senaryo olarak dikkat çekiyor. Lamont-Doherty Dünya Gözlemevi’nden cryosphere uzmanı Robin Bell, The Earther sitesine konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunu söylemiş: “Okyanusların birer küvet olmadığı ve buzulların insan yaşamı üzerindeki nihai etkisini anlamak çok önemli. Bu konuda daha fazla şey öğrenmeliyiz. Bu araştırma buzul oluşumları konusundaki konseptleri oluşturan en önemli çalışmalardan biri”. Anlaşılan şehir planlamacıları ve hükümetler, bu bulguları biraz daha dikkate almalılar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.