btbilgi

Brezilyalı Carolina Catarino bir moda tasarımcı olmak isterken, kendini biyomühendis olarak bulmuş yeteneklerden biri. Catarino üniversiteden sonra Paris’deki L’Oréal merkezinde staj yapmış ve bu sırada kozmetik alanında büyük öneme sahip olacak bir buluşa imza atmış durumda. Geliştirdiği insan derisine benzer yapay deri, hayvanlar üzerinde yapılan kozmetik denemelerini gereksiz kılıyor.

Genç biliminsanı böylece hem moda sektöründe çalışma hayalini gerçekleştirmiş, hem de bu buluşu ile ödül kazanmış. Aldığı ‘Lush Cosmetics’ firmasının altı sene önce başlattığı ‘Lush Prize’ programı dahilinde 10 bin Sterlinlik bir ödül. Bu program kozmetik alanında yapılan hayvan testlerine son vermek amacıyla, her sene çeşitli fikirleri değerlendiriyor. Catarino’nun buluşu da üç boyutlu biyobaskı teknikleri kullanarak, insan derisine en yakın tasarımdaki yapay deri oluşturmak üzerine.

Catarino üç alanda çalışarak bu yapay deriyi gerçekleştirmiş. Birincisi hayvan deri örneklerinden değil, insan deri hücresi örneklerinden yola çıkılmış. Böylece hayvanların bu testler için çeşitli eziyetler görmesinin önüne geçilmesinde ilk adım atılmış. İkinci olarak insanlardan alınan hücre örneklerinden üretilen modellerin karmaşıklığı artırılmış. Formüllerine insan derisindeki gibi karmaşık proteinler ve kan damarları eklenmiş. Daha karmaşık yapay deri örnekleri insan derisine daha yakın. Yani sadece kozmetik ürünlerinin değil, tıbbi ürünlerin denemeleri için de uygun bir platform.

Üçüncü alan ise yapay deri modellerine saç folikülleri eklemek. Catarino ve ekibi halen bunun üzerinde çalışmakta. Henüz gerçek saç hücresi üretecek teknolojiye sahip değiliz. Fakat bu hücrelerin derideki kanallarını oluşturabilmek bile, çeşitli kozmetik ürünlerin testlerinde daha doğru sonuç alınabilmesi için gerekli bulunuyor. Çünkü bazı moleküller deriden değil, saç/kıl kanallarından bedene girebiliyorlar.

Catarino kazandığı ödül ile bilgisini genişletecek bazı konferanslara gideceğini söylüyor. Ayrıca bu alanda çalışan başka bir laboratuvarda değişim programına katılacak ve liselerde çalışmalarını anlatacak bir dizi seminer verecek. Böylece kendisinden sonra gelecek parlak öğrencilere de güzel bir örnek oluşturmak istiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.