btbilgi

Sanatçı Trevor Paglen çok ilginç bir hedefi olan bir insan. Kendisi yörüngeye hiçbir ticari, askeri, bilimsel veya benzer bir işlevi olmayan bir uydu yollamak istiyor. ‘Orbital Reflector’ adındaki bir benzeri görülmemiş nesne, saf bir sanat eseri olarak yörüngeye yollanacak. Bu proje Nevada Sanat Müzesi tarafından desteklenmekte. Dünyadan görüleceği iddia edilen Orbital Reflector 2018 yılı içinde fırlatılacak.

Orbital Reflector’un gelecek sene yörüngeye atılacak bir SpaceX Falcon 9 roketi ile yollanması planlanmış. Yörüngede yaklaşık iki ay boyunca kalacağı ve bir yıldız kadar parlayacağı belirtiliyor. Projenin fikir babası Paglen, 2017’de MacArthur Vakfı tarafından bir “deha ödülü”ne layık görülmüş. 2018’de Smithsonian Enstitüsü’nde de bir sergi açacak olan Paglen, yörüngenin ilk sanat eserini gerçekleştirebilmek için bir Kickstarter kampanyası da başlatmış durumda.

Bu nesne Mylar benzeri ince ve hafif bir malzemeden şeritler halinde inşa edilecek. Bir Falcon 9 roketinin içindeki CubeSat uydusunda yer alacak ve yeryüzünden 563 kilometre yüksekte bir yörüngeye oturtulacak. Uydu yörüngeye girince bir balon gibi açılacak ve her 3 saatte bir Dünya’nın etrafında bir tur dönecek. İki ay boyunca yeryüzünden çıplak gözle izlendikten sonra da atmosfere geri girecek ve yanarak yokolacak.

Bu sanat eserinin yörüngeye atıldıktan sonra nerede olduğunu resmi web sitesinden takip edebileceksiniz. Ayrıca Dünya’nın her yerindeki gözlemciler, bir akıllı telefon uygulaması sayesinde ülkelerinin tepesinden geçerken uyarı alacaklar ve takip etme şansı bulacaklar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.