btbilgi

En yeni teknolojik alanlar olan büyük veri, Nesnelerin İnterneti ve yapay zeka için her sektörde işe yarayacak bir takım görevler bulunabiliyor. Bira sektörü de bundan uzak kalamayacak. Forbes sitesindeki bir raporda sektörün en büyüklerinden Heineken Grubu’nun bu teknolojileri nasıl kullandığına dair güzel bir örnek verilmiş. 150 yıldır bu sektörün liderlerinden olan Heineken, tüm alt markaları ile satışta Avrupa çapında birinci ve dünya çapında da ikinci durumda.

Raporda Heineken’in büyük veriyi teslimat kanallarının optimizasyonundan, pazar tahmin raporlarına ve üretim zincirinin her noktasını takip etmeye kadar farklı yerlerde kullandığı belirtiliyor. Buradan elde ettikleri bilgilerle üretim bantlarındaki verimsiz noktaları saptıyorlar, normalden fazla zaman alan süreçleri yakalıyor veya depo sürelerindeki aşırılıkları farkedebiliyorlar. Bunu dışında hangi ürünlerinin hangi mevsimde daha fazla talep gördüğünü de analiz edip, ona göre üretimi sıkılaştırmak gereken zamanları yakalamak da, büyük verinin başka bir kullanım alanı.

Heineken liderliğini Büyük Veri ve Nesnelerin İnterneti ile destekliyor

McKinsey Global Institute’un yaptığı tahmine göre, 2025 yılında Nesnelerin İnterneti (Internet of Things – IoT) teknolojileri küresel olarak yılda 11,1 trilyon dolarlık bir pazara dönüşecek. Heineken ise IoT konusuda parlak fikirleri yakalayabilmek için her sene ‘Future Bottle Design Challenge’ isimli bir yarışma düzenliyor. Bu yarışmadan ortaya çıkan ‘Ignite’ isimli ürün, içinde çeşit sensörler ve LED ışıklar barındıran interaktif bir şişe. Bu şişe klüplerde çalan müziğe ışıkları ile eşlik edebiliyor, kafaya dikildiğinde bunu saptayıp “şerefe” diyebiliyor ve uzun süre dokunulmadığında küşüp ışıklarını söndürüyor.

Heineken’in ABD kökenli perakende devi Walmart ve tüketici davranış analiz firması Shopperception ile ortak çalışması da, bu konudaki ciddiyetini gösteren başka bir örnek. Bu çalışmada tüketicilerin mağazada gezerken rafların önünde ne kadar durduğu, hangi ürünleri incelediği ve satın aldığı takip ediliyor. Buradan elde edilen gerçek zamanlı veri, anlık özel indirimlerin yaratılmasına fırsat veriyor. Ayrıca hangi müşterinin hangi Heineken ürününü aldığına bakılarak, ana ve alt markaların müşteri profili oluşturulmakta. Bu sayede Heineken hangi mağazaya hangi marka da ürününü ve ne miktarda stoklaması gerektiğini önceden bilebiliyor. Benzer programlar Facebook ve Google ile de yürütülmekte.

Heineken liderliğini Büyük Veri ve Nesnelerin İnterneti ile destekliyor

Firmanın geleceğe dönük projeleri bu kadarla da bitmiyor. Sosyal medyada sadık müşterileri ön plana çıkartan “Star Treatment” programı, Şampiyonlar Ligi’nde oynanan bir maçla aynı anda deneyimlenen ”StarPlayer” interaktif mobil uygulaması, geçen seneki EUFA Şampiyonlar Ligi finalinde devreye giren yapay zeka destekli maç yorumcusu “Heineken Banternator” veya firmanın Yeni Zelanda’da denediği barlarda Bluetooth vericiler sayesinde anlık gerçekleştirilen “Heineken LIVE” etkinlikleri de verilen diğer örnekler arasında.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.