btbilgi

Hollanda kökenli tasarım stüdyosu The New Raw, plastiğin geri dönüştürülmesi konusunda yeni bir oluşum başlatmış. İşi bitmiş plastik torbaların tekrar kullanılmasını sağlayan bu oluşumda, geri dönüşüme sokulan torbalar önce eritilip yeni plastik saf materyal elde ediliyor. Sonra da bu materyal üç boyutlu yazıcılarda çeşitli şehir mobilyası tasarımlarının gerçekleştirilmesinde değerlendiriliyor.

Plastikleri atmayın, şehir mobilyası olarak geri dönüştürün

Stüdyonun tasarımlarından biri ‘XXX Bench’ adı verilen bank tasarımı. Bu şehir mobilyası örneği iki veya dört kişinin kullanılabileceği şekilde dar veya geniş üretilebilmekte. Çift taraflı olması ve sallanabilmesi de bankın diğer ilginç özelliklerinden. İki tarafa oturan iki kişi birbirlerini dengelemek durumunda. Ama ileri geri sallanabildiği için çocuklar için de eğlenceli bir aktiviteye araç olabiliyor. Bu mobilya üç boyutlu yazıcı ile üretildiği için üzerine istenen yazı veya logo, üretim süreci sırasında kazınabiliyor.

Bu mobilya tasarımları ya belediyelerin topladığı plastik torbalar ve atıklardan veya önceden geri dönüştürülmüş plastik malzemeden yapılmakta. İki kişilik bank modeli yaklaşık 50 kilogram, 150 santimetre boyunda ve 80 santimetre kalınlığında. Bankın kendisi de yüzde 100 geri dönüştürülebilir ve belediyeler atık plastik sağladığı sürece istenildiği kadar üretilebilir.

Plastikleri atmayın, şehir mobilyası olarak geri dönüştürün

Ama herşeyden önemlisi, bu şehir mobilyası örnekleri şehir sakinlerine geri dönüşüm bilinci kazandırılmasını sağlamak için önemli birer araç. Sadece Amsterdam şehrinde bir kişi senede ortalama 23 kilogram plastik atık oluşmasına yol açmakta. Yani iki kişinin oluşturduğu yıllık plastik atık ile bir geri dönüşümlü bank üretilebiliyor. İnsanların bu gerçeği anlaması, belki de plastiklerin çöpe değil de geri dönüşüm merkezlerine gitmesi için aktif şekilde uğraşmalarına sebep olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.