btbilgi

Apple’ın popüler iPhone akıllı telefonlarının hücresel bağlantı çiplerini 2011 yılından beri Qualcomm firması temin etmekte. Ama bu iki devin arası tahmin edildiği gibi güllük gülistanlık değil. Yıllar boyu ardı ardına gelen patent davaları ve ödenmemiş ücretler ikilinin arasını yavaş yavaş açmakta. İşte tam bu noktada Apple gelecekte çıkartmayı planladığı bir 5G destekli iPhone için kendine yeni bir iş ortağı bulmuş durumda olabilir; o da bir diğer teknoloji merkezi olan Intel.

Qualcomm iletişim alanındaki liderliğini ispatlarcasına, dünyanın ilk 5G modem ürününü geliştiren şirket oldu. 2016’nın Ekim ayında duyurulan Snapdragon X50 modeli birçok yenilikçi özelliği ve üstün teknolojisi ile göz dolduruyor. Intel’in ise 5G konusunda biraz geriden geldiği biliniyor ama söylentilere göre binlerce mühendis bu alanda çalışmakta. Firmanın 5G modem çipi bu seneki CES 2017 fuarında duyuruldu. Apple ise Qualcomm ile açılan arasının acısını, rakibine yaklaşarak tedavi etmeyi deneyecek gibi görünüyor.

Apple ve Intel gelecekteki 5G iPhone için masaya oturdu
Kaynak: Qualcomm

Fast Company’ye konuşan ismi gizli bir kaynak, Apple ve Intel’in 5G çipleri konusunda beraber çalışmakta olduklarını iletmiş. Bu gelişme Intel’in kaçıramayacağı bir fırsat, çünkü bu alanda kaybettiği liderliği geri almak için iPhone’a girmek büyük bir adım olacak. Apple büyük ihtimalle 2019 veya 2020’deki iPhone’unda 5G kullanacak. Bu cihaz operatöre bağlı olarak saniyede Gigabit seviyesinde veri aktarabilecek özelliklere sahip olmalı.

Intel firması Apple’ın kapı aralığına ilk kez ayağını 2016’da sokmayı başardı. iPhone 7’nin T-Mobile ve AT&T versiyonlarının GSM/LTE çipleri Intel tarafından temin edildi. Qualcomm seri üretimden çok ciddi kazanç elde ettiği için, bu operatörlerin ihtiyacı olan işlemleri çiplerine ekleyip Apple’a vermemişti. Intel burada devreye girip, Qualcomm’un asla yapmaya yanaşmadığı özelleştirmeleri gerçekleştirdiği için ihaleyi kazanmıştı. Qualcomm’un modem çipleri ise CDMA ağlarına daha uygun oldukları için Verizon ve Sprint’e verilen iPhone versiyonlarında yer almıştı.

Apple ve Intel’in beraberliği bu şekilde başlayıp, çok daha uzun süreli bir ilişkiye dönüşme potansiyeline sahip. Özellikle de Intel eğer iPhone’lar için ‘system-on-a-chip’ (SoC) geliştirmeye başlarsa, kendine devasa bir müşteri kazanmış olacak. Bu türden bir çip üzerinde CPU, GPU ve başka bileşenleri de barındırabilir. Bu bu Apple için büyük bir kazanç olur, aynı zamanda akıllı telefon içindeki parçaların azalmasına da yol açabilir. Konuyla ilgili Qualcomm veya Apple’dan bir bilgi alınamamış ama “ateş olmayan yerden duman çıkmaz “deyimini hatırlatalım.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.