btbilgi

Terrafugia beş MIT (Massachusetts Institute of Technology) mühendisi tarafından kurulmuş bir firma. Bu firma 10 yıldır uçan arabalarla uğraşıyor, hatta dikey kalkış ve iniş yapabilecek ilk prototiplerini hazırladılar bile. 2019 yılında firmanın uçan araba modeli ‘Transition’ piyasaya çıkmaya hazır olacak. Ama bugünün önemli haberi bu firmanın, Volvo’nun da yeni sahibi olan Çinli Geely tarafından satın alınması oldu.

Firmanın TF-X isimli prototip aracı bir otomobil ile bir uzay gemisi arasında tasarıma sahip, elektrik motorlu ve dikey kakıp inebilecek. Tamamen bilgisayara kontrollü olan araca sadece gitmek istediğiniz yeri söylemeniz yeterli olacak. Dört kişi taşıyacak TF-X modelinin 800 kilometre menzile ve saatte 320 kilometre maksimum hıza sahip olması planlanıyor. TF-X eğer piyasaya çıkacaksa büyük ihtimalle 2023 yılı gibi havada görebileceğiz.

Daha önce çıkacak seri üretim model Transition ise uçağa biraz daha fazla benziyor. Fakat bu da aynı TF-X gibi yollarda kullanıma uygun, çünkü bir otomobil büyüklüğünde ve hibrid motora sahip. İki kişilik Transition modeli TF-X’den farklı olarak, aynı bir uçak gibi yatay düzlemde havalanabiliyor. Yani bunu havalandırmak için bir piste ihtiyacınız olacak. Eğer bir adet almak isterseniz Terrafugia 10 bin dolar karşılığında şimdiden önsiparişleri kabul etmekte.

Çin otomotiv devlerinden Geely, bu satınalma ile sayıları hızla artan uçan araba şirketlerinden birini ve arkasındaki teknolojiyi kontrol ediyor olacak. Zhejiang Geely Holding Group şirketinin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Li Shufu, satınalma ile ilgili yapılan resmi açıklamada “Terrafugia ekibi uçan arabalar hayalini gerçekleştirmek için en üst seviyede inanca ve teknolojiye sahip, alanında lider firmalardan biri. Firmaya olan yatırımımız, bu hayale olan inançlarını paylaştığımızı göstermekte. Terrafugia’ya tüm gücümüzle destek olacağız. Uluslararası operasyonlarımız ve inovasyon konusundaki öncülüğümüz ile uçan araba konseptini beraber gerçek hale getireeceğiz” dedi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.