btbilgi

Sıradışı Hollywood yönetmeni Steven Soderbergh ilginç bir projeyle daha yine karşımıza çıkıyor. 26 yaşındayken çektiği ‘Sex, Lies and Videotape’  filmiyle 1989’da büyük ilgi gören Soderbergh, daha sonra ‘Kafka’, ‘Schizopolis’ ve ‘Bubble’ gibi orijinal yapımlarla yönünü belirledi. Yönetmenin en ilginç projesi ise geçenlerde tanıttığımız ‘Mosaic’ oldu. Mosaic birden fazla sefer izlenebilen ve parçalardan oluşan yenilikçi bir TV dizisi deneyimi.

Steven Soderbergh’in son filmi ‘Unsane’ ise başka bir ilginçlik taşıyor. Yönetmen bu filmin tamamını bir iPhone ile çekmiş. Filmin çekildiği cihazın hangi model olduğu ise belirtilmemiş. Zaten henüz film ile ilgili çok az bilgi bulunmakta. 23 Mart 2018’de sinemalara gelecek olan film gerilim türünde. iPhone ile çekilmiş olması da, filmin bir çeşit el kamerası ile çekilmiş yarı-belgesel temalı olabileceği ihtimalini öne sürmekte. Buna en iyi örnek olarak ‘Blair Witch Project’ verilebilir.

Unsane’in başrolünde Netflix’in ‘The Crown’ dizisinden tanıdığımız Claire Foy var. Foy’un oynadığı karakter, rızası dışında bir akıl hastanesine yatırılan ve burada en büyük korkusu ile yüzleşmek zorunda kalan bir kadın. Diğer rollerde ona  Joshua Leonard (The Blair Witch Project), Jay Pharoah (Saturday Night Live), Juno Temple (Wonder Wheel), Aimee Mullins ve Amy Irving eşlik ediyor olacak. Bu oyuncuların karakterleri ile ilgili ayrıntılı bilgi verilmemiş.

Soderbergh’in önceki filmleri, bu filmi ve Mosaic projesine bakılınca, Hollywood’un en uçuk fikirlere sahip yönetmenlerinden biri olduğunu söylemek ters olmayacak. Soderbergh iyi de olsa kötü de olsa yeni konseptleri deneyerek, tüm itibarını çöpe atmayı bile göze alabilecek bir yaratıcı olarak dikkat çekiyor. Onun gibi yönetmenler sayesinde Hollywood kültürü sıradanlığını ve tekdüzeliğini biraz da olsa kırabilmekte. Steven Soderbergh geçtiğimiz Ağutos ayında sinemalara çıkan ‘Logan Lucky’ filiminin tüm tanıtım kampanyasını da kendi planlayarak, bu konudaki farklılığını bir kez daha göstermişti.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.