btbilgi

Uzay gözlemleri geliştikçe, yeni tekniklerle galaksimize baktıkça Dünya’ya benzer koşullara sahip gezegen keşifleri artıyor. Araştırmacılar şimdi de bizden sadece 11 ışık yılı (3,4 parsek) uzaklıkta yeni bir gezegen keşfettiler. Bu gezegen bir Kızıl Dev yıldızın etrafında dönüyor. Büyüklüğü Dünya ile yaklaşık aynı çapta ve yıldızına uzaklığı da canlı yaşamına elverecek mesafede.

Ross 128b olarak kodlanan yeni gezegenin Kızıl Dev yıldızının 7 milyar yaşında olduğu tahmin edilmekte. Kızıl Dev tipi yıldızlar galaksimizde en çok rastlanan türden. Galaksideki bilinen yıldızların yüzde 70’inin bu türden olduğu belirtiliyor. Bu yıldızların birçoğunun yörüngelerinde su izleri bulunabilecek kadar uygun şartlara sahip gezegenler yer almakta. Bu gezegenlerin bir kısmının insan ve benzeri karbon bazlı yaşam formları için uygun olabileceği öngörülüyor.

Exoplanet’ diye adlandırılan bu yaşam desteklemesi muhtemel gezegenlerden galakside 60 milyon adet kadar bulunduğu bir bilimsel araştırma raporunda açıklanmış. Ross 128b’yi diğerlerinden ayıran özellik ise Dünya’ya en yakın olduğu tespit edilmiş exoplanet olması. Aslında ondan daha da yakında, 4,25 ışık yılı uzaklıkta, Proxima Centauri’de bir başka Dünya benzeri gezegen tespit edilmişti. Fakat ‘Proxima b’ adındaki bu gezegenin etrafında döndüğü Kızıl Dev yıldız çok daha genç (yaklaşık 5 milyar yaşında) ve bu yüzden de büyük ihtimalle de bu gezegenin yüzey ısısı gerekenden çok daha fazla.

Şili’deki ‘High Accuracy Radial velocity Planet Searcher’ (HARPS) istasyonunda keşfedilen Ross 128b ile ilgili bulgular ve bilgisayar simülasyonları, bize gezegenle ilgili başka şeyler de söylüyor. Mesela Yörüngesinde aynı Dünya’nınki gibi bir bir salınım gösteriyor. Bunun dışında atmosferinde bulut oluşumları olma ihtimali bulunmakta. Bu da yüzeyde varolabilecek su kaynaklarının buharlaşma ihtimalini azaltıyor. Biliminsanları gezegenle ilgili çalışmalarına devam etmekte ama Ross 128b’nin yaşam potansiyelinin çok yüksek olduğuna da dikkat çekiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.