btbilgi

Nesnelerin İnterneti gelecekte şehirlerin, fabrikaların ve evlerin her yerinde bulunacak milyarlarca birbirine bağlı cihazı içerecek. Oteller de bundan geri kalmayacaklar tabii. Dünyanın en büyük konaklama şirketlerinden Mariott International, ABD’nin bethesda şehrindeki genel merkezinde bulunan ‘İnovasyon Laboratuvarı’nda kurduğu örnek odalar ile olabilecek çeşitli alternatifleri test ederek bu geleceğe hazırlanmakta.

Mariott bu proje için Samsung ve Legrand markalarını kendisine teknoloji ortağı olarak seçmiş. Samsung projeye ‘ARTIK IoT’ ve SmartCloud teknolojisini, Legrand ise akıllı ışıklandırma ve enerji yönetimi çözümlerini getiriyor. Ortakların gerçekleştirdiği gelişmiş otel odası örneği, konaklama devinin yakın gelecekteki otel odalarından ne beklememiz gerektiğini gösteren bir çalışma. İsteyen şirketler ve ziyaretçiler ‘IoT Guestroom Lab’ adındaki bu projeyi yerinde gezebiliyor ve yenilikleri birinci elden test edebiliyor.

Müşterilerinin memnuniyetini devamlı ölçen ve özelleşmiş isteklerini yerine getirmeye çalışan Mariott, bu otel odasında birbiri ile bağlantılı birçok cihaz ve sistemi uyum içinde kullanmayı hedeflemiş. İşin içinde dijital asistanlar bile var. Mesela size atanmış dijital asistana sabah 6:30’a alarm kurmasını sesli şekilde komut veriyorsunuz. Işıklar ve perdeler günün ilk ışıkları ile otomatik olarak sizi kibarca uyandıracak biçimde açılıyorlar. Kalktıktan sonra tam boy bir ayna-ekranda size uygun hazırlanmış kısa bir yoga egzersizi ile güne başlamanız mümkün.

Mariott otelleri geleceğe Nesnelerin İnterneti ile hazırlanıyor

Ardından istediğiniz ısıyı sesli komut verdiğiniz duşunuz çalışmaya başlıyor ve siz hiç bir şey yapmadan rahat bir banyo yapıyorsunuz. Önceden belirttiğiniz yiyecek ve içeceklerin gelmesi de otomatik oda servisi ayarlaması ile gerçekleşiyor. Eğer gün içinde odada kalmanız veya çalışmanız gerekliyse, size uygun ışık sistemi kendi kendine ayarlanacak. Oda içi yüksek hızlı internet servisi ve dijital asistanınız her an hizmetinizde olacak. Eğer bir toplantıya gidecekseniz kiralık arabanız (veya taksiniz) hemen kapıda ve en sevdiğiniz Starbucks kahveniz lobide sizi otomatik bekleyecek.

Artık konaklama sektörünün odalarda internet hizmeti ve telefonla oda servisi sunmanın ötesinde birşeyler yapması gerektiği çok açık. Çünkü artık Airbnb ve benzeri konaklama servisleri gibi alternatifleri bulunmakta. Otellerden kaçmakta olan müşterilerini ancak ileri teknoloji ve özelleşmiş lüks hizmetler ile geri çekebileceklerini kavramış durumdalar anlaşılan.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.