btbilgi

ABD Gıda ve İlaç Denetleme Kurumu (Food and Drug Administration – FDA) dünyanın ilk dijital ilacını resmen onayladı. ‘Abilify MyCite’ ismindeki akıllı ilaç, hastaların sağlık durumlarını bedenin içinden takip etme fırsatı verecek. Cihaz minik bir entegre çip sayesinde birçok ölçümü aynı anda yapabiliyor ve topladığı verileri kablosuz şekilde bedenin dışındaki alıcılara yolluyor. Böylece doktorların hasta takibinde yeni bir çağ açılıyor denilebilir.

Akıllı ilaç, dış yüzeydeki Abilify isimli normal ilacın merkezinde yer alan silikon/bakır/magnezyumdan oluşan pirinç tanesi büyüklüğündeki çipten meydana gelmekte. İlaç yutulduktan sonra içindeki çip mide asidi ile aktive oluyor. Topladığı verileri sinyaller ile hastanın göğsüne takılı bir alıcı sensöre yolluyor. Bu cihaz da Bluetooth üzerinden bir akıllı telefon uygulamasına bağlı. İlacın içindeki çipin topladığı veri, uygulama sayesinde anlaşılır bir hale geliyor. Sensör ilacın ne zaman yutulduğunu, dozajı ve benzer bilgileri aynı bir fitness takip uygulamasının yaptığı gibi takip edebilmekte.

Dünyanın ilk akıllı ilaç ürünü hastaları içeriden tarayacak

Hastaların sağlık durumlarını içeriden takip edebilmek, tıp açısından çok önemli gelişmelere kapı açabilir. Bunların arasında yanlış ilaç kullanımını engellemek ve erken teşhis konusunda büyük yenilikler bulunmakta. ‘IMS Institute for Healthcare Informatics’ kurumunun bir raporunda sadece ABD’de bile ilaçlarını doğru ve zamanında almayan hastalar yüzünden tıp sisteminde oluşan zararın 100 milyar doları bulduğu belirtilmiş.

Akıllı ilaç teknolojisine tamamen diğer taraftan bakan uzmanlar ise, ilacın sağladığı verilerin yayılması ve kullanılması konusunda çok ciddi güvenlik açıkları oluşabileceğinden bahsetmekte. Hatta bu türden ilaçların hastaların kişisel haklarına tecavüz edecek şekilde kullanılmasından da korkuluyor. Bu teknoloji henüz emekleme aşamasında olduğu için, kullanımı ve güvenlik önlemleri konusunda henüz tüm düzenlemeler oturmuş değil. Kablosuz yöntemler ile hacker’ların hastaların ayrıntılı sağlık bilgilerine ulaşabilmesi tehlikesi, herkes için çok bariz bir tehdit olarak en başta ele alınmakta.

Fakat tüm bunlara rağmen başka akıllı ilaç çözümleri de FDA tarafından onaylanmyı beklemekte. Bunların araında MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) geliştirdiği bağırsak durumunu takip eden sensör ilacı da var. İşin sibergüvenlik tarafı garantili şekilde çözüldükçe, bu yenilikçi tıp aracının onay ve kabul sürecinin da daha hızlı ilerleyeceği tahmin edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.