btbilgi

Sosyal medya kanalları politik konularda hükümetlerden baskı gördükçe, uyguladıkları politikalar da daha sıkı hale geliyor. Buna en son örnek Google’ın kardeş şirketi YouTube’un, ekstrem temaları içeren videoları daha ciddi şekilde kaldırmaya başlaması oldu. Yeni YouTube politikası özellikle ABD veya İngiltere tarafından terörist olarak gösterilen kişi ve grupların yükledikleri videoların kaldırılmasını öngörüyor.

Reuters’e konuşan bir YouTube temsilcisi, değişen video kullanım politikasının devreye alınmış olduğunu onaylamış. Ama düzenlemenin ne zamandan beri devrede olduğu bilgisi verilmemiş. Eğer terörist kişi ve gruplarla ilgili bu videolar gazetecilik veya belgesel içerikli değilse, kesinlikle kaldırılacağı açıklanmış. Ayrıca değişen video yasaklama politikası, ekstrem temaları kullanan reklamların engellenmesini de içermekte. YouTube bu amaçla 50’den fazla kar amacı gütmeyen kurum ile bu politikaların düzenlenmesi konusunda çalıştığını da söylüyor. Bu türden videoların saptanması için yapay zeka teknolojileri de kullanılmakta.

Kaldırılan videolar arasında özellikle El Kaide’nin en önemli İngilizce konuşan liderlerinden Enver El Evlaki’nin videolarının bulunduğuna dikkat çekiliyor. El Evlaki 2011’de bir ABD saldırısında öldürülmüştü. Radikal görüşleri savunan imamın 50 bin civarında yayınlanmış videosunun silindiği bilgisi veriliyor. Daha hafif içerikli ekstrem görüş videoları ise öncelikle uyarı yiyor. Ayrıca bu tür nefret ve terör söylemi içeren videoların reklam malzemesi yapılıp, üzerlerinden para kazanılması da engellenmekte.

Yapılan açıklamaya bakılırsa, YouTube halen çeşitli hükümetlerin terör listelerindeki isim ve grupların içeriklerini taramaya devam etmekte. Listelerin halka açık olup olmadığı bilgisi verilmemiş. Ama yapılan açıklamalardan anlaşıldığı kadarı ile, YouTube yönetimi hükümetlerle görüşmelerine devam ediyor ve şeffaflık politikası gereği bu listelerin açık olması gerektiğini savunuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.