btbilgi

Windows ve Android her ne kadar iki farklı platform olsa bile, yine de bariz rakip sayılırlar. Windows 10 masaüstü ve dizüstü sistemlerde yoğun şekilde kullanılırken, Android ise akıllı telefonlar ve tabletlerde ağırlıklı tercih edilmiş durumda. Windows’un mobil versiyonu resmi olarak durdurulmuş halde, bu da Android’in egemenliğini biraz daha artıran bir durum.

Bu ikilinin web hizmeteri de birbirinden farklı. Microsoft’un Office seti, Edge web tarayıcısı, OneDrive bulut yedekleme hizmeti ve Cortana dijital asistanı var. Google’ın ise Docs uygulama seti, Chrome web tarayıcısı, Drive bulut hizmeti ve Google Assistant dijital asistanı mevcut. Birbirinden bu kadar farklı ve rakip servislere rağmen mobil tarafın sona ermiş olması, Microsoft’un online uygulamalarını başka platformlara taşımasında önemli bir dönüm noktası olacak gibi görünüyor.

Windows 10 son güncelleme ile Android’e bir adım daha yakın

Microsoft Windows 10 Fall Creators Update güncellemesinde Android akıllı telefonları destekleme konusunda büyük adımlar atmış durumda. Yeni güncelleme ile Android telefonlar Windows 10 ile daha sıkı çalışabiliyor. Bunun için Android telefona Cortana uygulamasını indirip, uygulama içinden ayarlar sayfasındaki ‘Cross-device’ bölümündeki yönergeleri takip etmeniz lazım. Böylece Android telefonunuzdaki uyarıları, mesajları, aramaları masaüstü Cortana bilgisayarınızda da anında gösterebilecek. Hatta PC üzerinde kısa mesajlarınıza cevap bile verebileceksiniz.

Bunların hepsi Google’ın işletim sisteminin açık kaynaklı olması ve Microsoft’un ılımlı çabaları sonucunda mümkün olabiliyor. Fakat Windows 10’un bazı özellikleri iOS mobil platformunu da kendine yakınlaştırıyor. Mesela iPad üzerinde Word uygulamasını açıp bir belge hazırlamaya başladınız diyelim. Uygulamayı kapatıp daha sonra PC’nize geçtiğinizde Word programı sizi kaldığınız yere götürebiliyor. iOS üzerinde web linklerini paylaşıp, Windows üzerindeki Edge tarayıcısında açabileceksiniz. iOS üzerindeki Cortana uygulamasındaki uyarılarınız, PC üzerinde de aynı şekilde takip edilebilecek.

İşletim sistemleri arasındaki bağlantılar henüz çok az ve daha yapılacak çok iş var. Ama bu kadarı bile Microsoft’un gelecekteki yaklaşımına örnek teşkil ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.