btbilgi

Giyilebilir teknoloji uzun zamandır konuşulan bir konu ama henüz elle tutulur doğru düzgün ürün göremedik. Washington Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı ise, dijital kıyafet fikrini gerçekleşetirecek bir teknik geliştirmiş durumdalar. Bu teknikte dijital veri elektriği aktaran iplikler sayesinde kıyafetlere, aksesuarlara ve iplik kullanan aklınıza gelen her şeye yazılabiliyor. Yazılan veri manyetik sensörlü her cihaz tarafından okunup, çeşitli işler için kullanılabilmekte.

Bu teknikte iletken iplikler mıknatıslar sayesinde belli şarjlarla yükleniyor. Bu şarjlar da magnetometre ile ölçülüyor. İpliklere sabit veri yüklemenin dışında, sensörler ipliklerin dokunmuş olduğu kumaş parçalarının hareketlerini de algılayıp, belli el hareketlerini komuta çevirebilmekte. Kumaşa herhangi bir elektronik devre eklenmediği için de bu ipliklerin entegre edildiği kıyafetler rahatlıkla yıkanabiliyor, kurutma makinesine sokuluyor, hatta ütülenebiliyor.

Araştırmacılar bu tekniği ‘dijital kıyafet basit bir hard disk gibi düşünülebilir’ diyerek özetliyorlar. İplikler normal bir dikiş makinesi ile istenen aksesuara veya elbiseye eklenebilmekte. Eklenecek kıyafetin raftan alınmış veya özel üretilmiş olması farketmiyor. İpliklerden oluşturulacak veri yüklenen bir parça herhangi bir yere yapıştırılabilir, çantalara, kol saatlerine, bilekliklere veya bir kravata takılabilir. İpliklerin herhangi bir elektrik kaynağına bağlı olması da zorunlu değil.

İletken kumaşa mıknatıs aracılığı ile bir dizi pozitif/negatif yükleme yapılabilmekte. Bunlar da 0 ve 1 değeri olarak sensörler tarafından okunmakta. Yapılan denemelerde ipliklerle üretilen bir etiketin bir akıllı telefon sensörü ile tıklama, ileri geri, yukarı aşağı hareketleri aktarabildiği saptanmış. Kol yanine yapıştırılan bir iletken yama kapıdaki sensörler sayesinde algılanıp, kapıdaki elektronik kilit otomatik şekilde açılabilmiş.

Dijital kıyafet üretme konsepti bu teknikle gerçek oluyor

Bu teknik her iş için cebimizden akıllı telefonlarımızı çıkartmamıza çare olabilir gibi gözüküyor. Fakat henüz sistemin zayıf yanları da bulunmakta. Mesela ipliklere yüklenen manyetik kod, birkaç gün içinde zayıflamakta ve okunması zorlaşmakta. Ayrıca ipliklere basit seviyede veri yüklenebilmekte ama henüz karmaşık veya çok miktarda veri yüklenemiyor. Araştırmacılar daha uzun süre kalıcı olacak, daha güçlü manyetik alan barındıran iplikler üzerinde çalışmaya devam etmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.