btbilgi

Ocado firması İngiltere’nin en büyük online gıda ve ev malzemeleri mağazasına sahip. Firma tamamen e-ticaret üzerine kurulduğu için mağaza tarafıyla ilgili bir problem çekmiyorlar. Bu yüzden de tüm güçlerini kamera arkasına, yani lojistik altyapılarını güçlendirmeye aktarabiliyorlar. Firma web sitesindeki 50 bin ürünü devasa deposunda barındırıyor ve buradan ülkenin her yerine dağıtıyor. Ama asıl önemli olan bu deponun tam otonom olması ve 1.000 robotun görev alması olsa gerek.

Bu depodaki robotlar, İngiliz robot tasarımcısı Tharsus şirketi ile birlikte geliştirilmiş. Robotlar devasa bir ızgara üzerinde ileri geri hareket edip, gerekli bölmeden gerekli paketleri alıyor ve teslimata hazırlıyorlar. Saniyede 4 metre hızla dört yöne gidebilen robot taşıyıcılar çok çabuk hızlanıp yavaşlayabiliyor. Ağır yükleri taşıyabiliyor ve tek bir şarjlar uzun saatler boyu operasyona devam edebiliyorlar.

Robotlar ızgara üzerinde birbirilerinden milimetrelerle ölçülecek mesafelerde koşuşturuken, insan çalışanlar da ızgaranın altında siparişleri hazırlıyor ve yukarıdaki robotlara teslim ediyorlar. Paketler ızgaradan teker teker toplanıp kamyonlara yerleştirilmek üzere belirlenmiş noktaya otomatik götürülüyor. Stoklama süreci de tam tersi şekilde çalışıyor. Robotlar teslimat noktasından malı alıp, ızgarada belirlenmiş yere götürüp bırakıyorlar.

Ocado ile dünyanın en büyük otonom deposuna yolculuk
Ocado’nun dev deposundaki her ürünün ızgaradaki yerini ve stok durumunu anlık şekilde gösteren sistem.

Ocado bu şekilde inanılmaz hızlı bir lojistik sistemine sahip olmuş durumda. Bir müşterinin sipariş listesinde bulunan 50 civarında ürün, tek tek alınıp dakikalar içerisinde hep birlikte paketlemeye hazır hale getirilebiliyor. Bu otonom robot fikri, yük gemilerindeki konteynerlerden esinlenilmiş. Yük gemilerinde koneynerler aynı bu depodaki paketler gibi üstüste durmakta ve vinçler tarafından yukarıdan alınıp teslimat noktasına bırakılmakta.

Ocado bu sistemi kendisi kullandığı gibi, eğer isterlerse başka şirketlere bir servis olarak da satıyor. İlk bakışta iyi bir fikir gibi gelmekle beraber, firmanın gıda alanındaki uzmanlığı başka sektörlere bu teknolojiyi vermesini zor kılabilir. O yüzden de firma teknolojiyi direk vermiyor, müşterilere özel çözümler geliştiriyor. Ayrıca firma felsefesine göre robotlar insanların işlerini ellerinden almayacak, beraberce daha fazla işgücü yaratılmasına imkan tanıyacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.