btbilgi

Telefonlar günlük hayatımızda gittikçe daha fazla yer kaplarken, enerjiye olan ihtiyaçları da doğru orantılı şekilde artmakta. Çevremizde bir priz aranmaktan, yanımızda kalın ve ağır ekstra şarj akseuarları gezdirmeye kadar varan farklı yöntemler uyguluyoruz. Yine de bazen hiçbiri yeterli olmuyor. Bunu kendine dert edinen bir grup araştırmacı, ışık enerjisini akıllı telefon şarjı için kullanmayı düşünmüşler. Fakat LAYER adı verilen bu teknoloji tahmin ettiğiniz gibi bir şey değil, çünkü yöntemleri oda ışığı ile telefon şarjını mümkün kılacak.

Bu teknolojiyi geliştiren ilginç isimli firma, bir Fransız kökenli enerji startup’ı. ‘Dracula Technologies’ adına “LAYER” (Light As Your Energetic Response) dedikleri bir fotoelektrik şarj yöntemi tasarlamış. Bu teknik normal mürekkep yazıcılar ile basılabilecek çok ince katmanlar arasından, foton geçtikçe akım oluşması mantığı üzerine kurulmuş. LAYER yüzeyi beş katmandan oluşuyor; en dışta yarıiletken yüzeyler var, ortada ise fotoaktif bir katman bulunmakta. Basılan katmanların kendisi özel bir malzemeden imal ediliyor, esnek hatta katlanabilir ve maliyeti düşük olacak.

LAYER teknolojisinde basılan iletken yüzeyler sadece akıllı telefon değil, düşük voltajla çalışan her türlü elektronik cihaza eklenebiliyor. Mesela sırt çantasına yapıştırıp devamlı ortam ışığıdan şarj üretebilirsiniz. Veya t-shirt üzerine basıp minik LED lambaları elektrikle besleyebilirsiniz. Perdelere ekleyip, ışıktan elektrik elde edebilirsiniz. Özel tasarımlı bir yüzeyin baskısı bir saat kadar sürüyor ve istenen renkte, şekilde üretilebiliyor. Basılan katmanlar çok hafif, ayrıca zehirli kimyasallar içermiyor. Yazıcı ile basılacak en büyük yüzey 30 santimetre kare büyüklüğünde.

Bu teknolojinin şu andaki tek sıkıntısı düşük voltaj üretmesi ve bu yüzen cihaz şarj sürelerinin fazla uzun sürebilmesi. Firmanın kurucularından malzeme fiziği uzmanı Sadok Ben Dkhil, birkaç ay sonrasındaki planladıkları gelişmeler ile LAYER teknolojisinin bir akıllı telefonu rahatlıkla şarj edeceğine inandıklarını iletmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.