btbilgi

Denetim ve danışmanlık şirketi EY, küresel biyoteknoloji gelişmelerini ele aldığı ‘Biyoteknoloji 2017 Raporu’nun sonuçlarını açıkladı. Raporda biyoteknoloji şirketlerinin yatırımları, sektördeki durumları, gelir ve karları, yatırımlar listelenmiş. Bu yenilikçi sektörde büyümenin yavaşladığına dikkat çekiliyor. Öte yandan sektör 2016’da devam eden ödemeler, düzenlemeler ve politik belirsizlikler karşısında kayda değer bir direnç sergilemiş gibi görünmekte.

Raporda sektör inovasyonlarda ABD şirketleri, ülkeyi küresel lider olarak birici sırada tutuyor. Ama Çin ve İngiltere’deki gelişmeler, sektörde yeni adımlar olarak belirtilmekte. Halka açık biyoteknoloji şirketlerinin gelirlerindeki artış, iki yıldan bu yana ilk kez iki basamaklı bir seviyeye ulaşamamış. Raporda ABD ve Avrupa merkezli biyoteknoloji şirketlerinin toplam gelirinin, 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 7 yükselerek 139,4 milyar ABD dolar olarak gerçekleştiği ifade ediliyor.

Rapora göre biyoteknoloji şirketleri 2016 yılında 51,1 milyar ABD dolarlık finansman toplamış durumda. Bu miktar sektör için yıllık bazdaki en yüksek üçüncü finansman seviyesi olarak listelenmiş. Sektöre geçen yıl toplam 10 milyar ABD dolar girişim sermayesi yatırımı yapılmış. 2016 yılında sektörde toplam 94,4 milyar ABD dolar değerinde 79 adet birleşme ve satın alma işlemi gerçekleşmiş. Bu da değer ve hacim bakımından, sektörün kaydettiği ikinci en yüksek seviye olarak kayda geçmiş. Ar-Ge harcamaları ise bir önceki yıla göre yüzde 12 yükselerek 45,7 milyar ABD dolar ile rekor seviyeye ulaşmış.

EY Türkiye Sağlık ve Yaşam Bilimleri Sektör Lideri Ufuk Eren raporla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Yeni kurulan biyoteknoloji şirketlerinin yüklü miktarlarda girişim sermayesi çekebilmesi ile birlikte AR-GE’ye rekor seviyede yatırım yapılabilmesi, sektörde büyümenin hızlanacağına işaret ediyor. Sektör aynı zamanda veri analizi ile desteklenen bir klinik bilim olma yolunda ilerlemeye devam ediyor. Dolayısıyla, şirketlerin yeni teknolojileri ve işletme modeline ilişkin inovasyonları benimseyerek büyümeyi sürdürülebilir kılmaları gerekiyor.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.