btbilgi

Eğer çevremize ve sağlığımıza önem veriyorsak, organik gıda tüketimi bizim için önemli olmalı. Hem yerel tüketiciyi desteklemek, ekonomik sürdürülebilirliğe katkıda bulunmak ve daha sağlıklı beslenmek için bu konu önemli. Ama ‘Environmental Research Letters’ jurnalinde yayımlanmış bir bilimsel araştırma raporu, organik gıda üretiminin çevreye ve doğaya tahmin ettiğimiz kadar faydalı olmayabileceğini bize söylüyor.

Raporda endüstriyel tarım teknikleri ve organik tarım teknikleri karşılaştırılmış. Karşılaştırmalar arasında önyargıları kırabilecek ilginç bilgiler bulunmakta. Bunların arasında en önemlisi, iki teknik arasında ortalama sera gazı salınımı açısından pek bir fark bulunmaması. Bunun birkaç sebebi, birbirini dengeleyen avantajlı ve dezavantajlı yanları var. Mesela organik tarım yüzde 15 daha az enerji harcıyor ama yüzde 25-110 arası daha fazla toprak gerektiriyor. Ayrıca standart tarım yöntemlerine göre yüzde 37 daha fazla ötrofikasyon yaratma ihtimali bulunmakta.

Başka bir karşılaştırma da gübre üzerine. Kimyasal gübreler daha çok enerji harcıyor ve daha fazla sera gazı salınımına yol açıyor. Ama organik gübre yöntemlerinde de toprakla biyolojik uyumsuzluk yüzünden verim düşüşü görülebiliyor. Ayrıca organik gübre hayvansal dışkılara bağlı olduğu için, nitrojen oksit kaynaklarının ciddi şekilde artışına yol açabiliyor. Bu da yine sera gazı salınımının yükselmesi anlamına gelmekte. Yani iki teknik arasında yine bariz bir emisyon farkı bulunamamış.

Gıda grupları açısından bakıldığın belli gruplarda bariz farklar görülebilmekte. Mesela organik şekilde elde edilen et ürünleri, endüstriyel yöntemlerle elde edilen et ürünlerinden daha küçük bir karbon ayak izine sahip. Fakat sebze üretiminde endüstriyel ürünler, organik ürünlere göre daha küçük karbon ayak izine yol açıyor. Organik tarımı destekleyenler arasında önyargıları kırıcı etkileri olacağı tahmin edilen raporda, organik tarımın endüstriyel tarımdan çok daha sürdürülebilir ve çevreye zararsız olduğu fikri kanıtlarla tersyüz edilmekte.

Fakat organik gıda üretiminin farklı yönlerde olumlu etkileri de var. Genel toplama bakıldığında bu etkiler karbon ayak izindeki zararları dengelebilecek nitelikte mi, onun araştırması raporda sunulmamış. Mesela organik gıda tüketiminin yerel çiftçileri ve küçük üreticiyi desteklemesi, bedenimize daha az kimyasal almamız ve atık değerlendirilmesi gibi konular terazinin dengesini yine de organik tarıma doğru döndürebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.