btbilgi

ABD hariç olmak üzere dünyanın her yerindeki ülkeler, Paris Antlaşması’na uyabilmek için fosil yakıt kaynaklarını azaltmaya çalışıyorlar. Fakat bir ülke var ki daha şimdiden 2020 için belirlenen emisyon hedeflerine ulaştı. Ayrıca bu ülke geçtiğimiz 15 yıl içinde yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ettiği enerji ile, toplam tükettiği enerjinin yüzde 60’ını karşılamayı başardı. Bahsettiğimiz ülke İskoçya ve hükümet şimdi de gözünü 2020’de ülkeyi yüzde 100 yenilenebilir enerji ile besleme hedefine dikmiş durumda.

Geçtiğimiz hafta İrlanda’da düzenlenen Halk Meclisi’nde konuşulan bu konu epey ilgi çekmiş durumda. İrlanda yenilenebilir enerji kullanımı alanında dünyanın lider ülkesi olmayı planlarken, etkinlik katılımcıları İskoçya’nın iki seneye bu hedefe ulaşma ihtimali olduğunu öğrenip şoka girmişler. İşin daha da ilginç yanı, İskoçya’nın yenilenebilir enerji yolundaki süreci ülkenin finans depolarına herhangi bir yük bindirmemiş. Bu dünya üzerinde belki de bir ilk örnek olarak, artık Dünya’yı korumaya başlamak için mazeret kalmadığını gösteriyor.

İskoçya’nın bu konudaki verdiği en iyi kararlardan biri, yerel yönetimlerin kurduğu ve sahiplendiği yenilenebilir enerji kaynaklarının önünü açmak olmuş. Hükümet ülke çapında yerel enerji santralleri için 500MW’lik bir hedef koymuş. Bu hedef belirlenen zamandan çok önce yakalanınca, 2020 için bu hedef yenilenmiş ve 1.000MW’ye (1GW) yükseltilmiş.

Bunun dışında ülkedeki karbondioksit emisyon azalatma hedefleri de diğer ülkelerden daha yüksek. İngiltere 1990 yılı ile karşılaştırılan emisyon seviye azaltma planında hedefi 2009 yılında yüzde 32 olarak koyarken, İskoçya emisyonları yüzde 42 oranında azaltmış olmayı hedefliyordu. Ülkenin 2020 için hedefi ise emisyon seviyelerini yüzde 80 oranında azaltabilmek. Tüm bu hedefler ülkenin en önemli sektörlerinin de aktif katılımı sayesinde gerçekleştirilebilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.