btbilgi

Uzun yıllar önce televizyonda oynayan Jetgiller çizgifimindeki hizmetçi robotu hala evlerimizde görebilmiş değiliz. Gelecekte geçen bu fütüristik çizgifilmdeki robot insan gibi davranıyor, konuşuyor, evin tüm temizlik ve yemek işlerini halledebiliyordu. Henüz o noktada değiliz ama robotlar yavaş yavaş çevremizde görünmeye başladılar. Sağlık ve konaklama sektörü için tasarlanmış Tug, bunlara en güzel örneklerden biri.

Tug ilk bakışta tekerlekli bir kutu gibi duruyor olabilir. Çamaşırlarımızı yıkayamıyor veya bizimle sohbet edemiyor belki ama doktor ve hemşirelere farklı işlerde yardımcı olması için planlanmış. Hastanelerde bir noktadan diğerine yük taşıma, yemek ve ilaç dağıtımı yapabiliyor. Böylece hastane görevlilerinin zaman gerektiren, tekrarlayan ağır işlerden kurtulmasını sağlamakta. Saece hastanelerde değil, otellerde de benzer işler yapabiliyor. Odalara yemek servisi yapmak, kuru temizlemeden aldığı kıyafetleri müşteriye iletmek gibi.

Bu küçük robot farklı işler için kullanılabilen bir akıllı platform. Tug bulunduğu mekanda çevresini aynı akıllı arabalardaki lazer haritalama sistemi (LIDAR) ve kameralar ile tarıyor. Çevresindeki her şeyi saptıyor, insanların ve nesnelerin çevresinden dolanıyor, önüne çıkan ani engellerde duruyor ve ne yapacağına karar veriyor. Eğer başedemeyeceği bir sorun varsa, en yakındaki görevliden sesli yardım talep ediyor. Bunun da ötesinde, eğer teslimatı için başka bir kata gitmesi gerekiyorsa kendi kendine asansör bile çağırabiliyor. Tek yapamadığı merdivenlerden inmek herhalde.

Eğer gelecekte beraber yaşayacaksak insanların robotlara, robotların da insanlara alışması gerekli. İnsanların bu yöndeki genel korkuları robotların kontrolden çıkmaları ve kendilerine zarar vermeleri. Hollywood sinemasının da çokça beslendiği bu korku, Tug için geçerli değil. Çünkü üretici firma Aethon sattığı her robota ama merkezinden uzaktan kumanda ile bağlı durumda. Binlerce robot anlık şekilde kontrol ediliyor. Eğer bir robot kendi kendine bir sorunu aşamıyorsa, etrafta da bir insan görevli yoksa bir Aethon yetkilisi duruma uzaktan müdahahle edebilmekte. Bu da müşterilerin daha rahat davranmasını sağlayan bir faktör olarak satışlara olumlu yansıyor.

Gelecekte hem böyle basit tasarımlı, hemde daha karmaşık insansı robotları sıkça göreceğimizi biliyoruz. Tug robotları şimdilik çok işe yarıyor ve yılda 5 milyon teslimat gerçekleştiriyor. İşin en zor tarafı, robotlar basit işlerin ötesinde görevlere giriştiklerinde ne olacağını şimdiden kestirememek. Yapay zeka ve robot teknolojileri birleştiğinde de onlara aynı güveni duyabilecek miyiz?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.