btbilgi

Çin’in Jiangsu eyaletinin yerel yönetimi, Ekm sonu itibarı ile çok konuşulacak bir karar açıklamış durumdalar. Eyaletin başketin Nanjing’de yapılan açıklamaya göre, eyalette yaşamakta olan 80 milyon kişinin genetik veritabanı oluşturulacak. Bu proje eyaletin yeni veri depolama kurumu “Nanjing Ulusal Sağlık ve Tıp Büyük Veri Merkezi” (National Health and Medicine Big Data Nanjing Center) için gerçekleştirilecek.

China News sitesinin verdiği bilgiye bakılırsa bu devasa genetik veri depolama merkezi, vatandaşların etnik yapısını, sağlık durumunu, kalıtsal hastalıkları ve tıbbi bilgileri biraraya getirecek. Yaklaşık 900 milyar dolarlık projede tüm Jiangsu eyaletinin genetik haritasını oluşturulması hedeflenmiş. Tesis tamamlandığında, yıllık DNA çözümleme miktarlarının 400 bin-500 bin adet arası olacağı öngörülmekte. DNA çözümleme ve haritalama işlemleri eyaletin kendi şirketi olan Yangzi Group, Güneydoğu Üniversitesi ve Nanjing Tıp Üniversitesi tarafından yürütülecek. Projeye Çin içinden ve dışından çeşitli uzmanların da danışmanlık yapacağı bilgisi veriliyor.

DNA haritası çıkartıldıkça, araştırmacılar toplumda görülmekte olan bulaşıcı hastalıklar ve mutasyonlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmayı planlıyor. Ayrıca toplanacak verilerin kişisel genetik yapılar ve çevre kirliliği arasındaki etkileşim, önleyici tedavi yöntemleri, erken teşhis gibi önemli konularda da çeşitli gelişmelere ışık tutması öngörülmekte. Najing Büyük Veri Merkezi’nin toplamda 52 petabyte’lık bir donanım altyapısı bulunacak. Bu veritabanında eyaletin 174 hastanesinden toplanacak 80 milyon kişinin sağlık kayıtları yer alacak.

Günümüzde insanların genetik haritalarını çıkartmak, CRISPR gibi yenilikçi, yöntemlerle çok kolaylaşmış durumda. Hatta tükürük örneklerinden yola çıkarak DNA raporu verebilen şirketler bile var. Ama toplanan tüm veriler, eğer biliminsanları bu haritalamadaki sorunları ve hastalıkalra yol açan genleri saptayamazlarsa bir işe yaramıyor. Bu sebeple daha çok gen verisinin toplanması, karşılaştırmalı çalışmaların artmasına yardımcı olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.