btbilgi

E-posta ile sahtekarlıklar hiç de azımsanacak gibi değil, yıllık 12 milyar dolarlık başlıbaşına bir sektöre dönüştüğünden bahsediliyor. Milyonlarca kişi Nijeryalı sahte kaçak prenslere, hiç başvurmadıkları ama kazandıkları çekilişlere ve inanılmaz gibi gözüken iş fırsatlarına kendilerini kaptırıp; ardından da paralarını kaptırabiliyorlar. Ama artık bu tür sahtekarlarla savaşan bir yapay zekalı chatbot var.

Yeni Zelandalı bir sibergüvenlik firması olan Netsafe, ‘Re:scam’ isminde bir chatbot üretmiş. Bu uygulamanın tek amacı şüpheli sahtekarlık postalarına otomatik olarak cevap vermek. Ama bunu sanki bir insan cevap veriyormuş gibi yapıyor. Eğer size gelen ve vaktinizi boşuboşuna harcamanıza sebep olan bir sahte e-postaya rastlarsanız, Re:scam’e yönlendiriyorsunuz. O da sizin adınıza bu postayı atan sahtekarları dalgaya alıyor.

Fakat bu işi o kadar ciddi yapıyor ki, karşı tarafın makaraya alındıklarını anlamaları mümkün değil. Re:scam chatbot ona gelen bir sahtekarlık postasına, asla gerçek olmadığı anlaşılmayacak bir e-posta adresi üzerinden yanıt veriyor. Verdiği cevapta, gelen sahte mesaja uygun, önceden yazılmış bir dizi cevabın arasından seçilmiş metinler var. Hedef, karşı taraftaki sahtekar bir terslik olduğunu anlayıncaya kadar onu oyalamak ve vaktini boşuboşuna harcamasını sağlayarak intikamınızı almak.

Re:scam chatbot sahtekarların e-postasına sonu gelmeyen cevaplar yollayabiliyor. Her türlü soruya da yapay zeka altyapısı ile devamlı mantıklı mesajlar atıyor. Bu gel-git süreci, sahtekar sıkılıp ipin ucunu bırakıncaya, yani cevap vermeyi kesene kadar sürüyor. Re:scam ayrıca isterseniz, size bilgi olarak yapılan bu manasız e-posta muhabbetinin bir raporunu da yollayabiliyor. Bu akıllı chatbot işe başladığının ilk üç gününde onbinlerce e-posta almış ve hepsini cevaplamaya girişmiş. Şu anda da halen tüm dünya çapında sahtekarları oyalamakla meşgul.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.