btbilgi

İnsanlar kendilerine benzeyen bir robotu kolayca ayırtedebiliyorlar. Halbuki balıklar kendilerine bnzeyen bir robotu kolayca ayırtedemiyorlar. Aralarına bir robot balık sokup hem davranışlarını incelemek, hem de sürülerini yönlendirmek epeyce kolay bi iş. Bunu da bize İsviçre’deki ‘École Polytechnique Fédérale de Lausanne’ (EPFL) araştırmacıları yaptıkları proje ile gösteriyorlar.

Frank Bonnet’in başını çektiği ekip zebrabalığına benzer bir robot balık tasarlamış ve bununla çeşitli deneyler yapmış. Ekibin amacı robotik hayvanlar yapıp bunu gerçek hayvan kolonilerine salmak. Bu şekilde hem hayvanların yaşamları, koloni düzenleri ve alışkanlıkları ile ilgili bilgi edinmek, hem de bu grupları ne kadar etkileyebileceklerini görmek istiyorlar. Yaptıkları yapay balık gerçek balıkları gözlemliyor, ardından onlar gibi hareket etmeyi öğreniyor.

Robot balık iki parçadan oluşmakta. Zebrabalığına benzeyen kısmı suyun içinde duruyor ve manyetik şekilde akvaryumun altında duran motor parçasına bağlanıyor. Balık kısmı gerçek balıkları takip edecek sensörlere sahip, alt kısmı ise akvaryum içindeki hareketi gerçekleştiriyor. Yapay balık diğerlerini gözlemlerken boyut, renk ve üzerlerindeki dokulara göre onları sınıflıyor. Ardından ne hızla yüzdüklerini, sürülerde kaç balık bulunduğunu ve kuyruk hareketlerini kaydediyor. Bundan sonra da gerçek balıklara uyumlu şekilde hareket etmeye başlıyor.

Denemelerin ilerleyen aşamalarında bir grup gerçek balık ve eğitim almış bir grup robot balık bile incelenmiş. Robot balıklar bir kez gerçek balıkları gözlemleyip nasıl davranacaklarını öğrendikten sonra, bir grup robot bir araya getirilmiş ve birbirilerine gerçek balıklarmış gibi davrandıkları farkedilmiş. EPFL araştırmacılar daha önce de benzer deneyleri hamamböcekleri ile gerçekleştirmişler. Ama oradaki işleri çok kolay olmuş, çünkü gerçek hamamböcekleri belli bir feromon salgılayan herhangi bir nesneyi bile aralarına almayı kabul ediyorlarmış. Balıklar öyle olmadıkları için bir robot balık tasarlamak zorunlu olmuş.

Araştırmanın bilimsel raporu ‘IOP Science‘ jurnalinde bulunabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.