btbilgi

İlk ortaya çıktıklarından beri bilgisayarlar da, otomobiller de büyük değişime uğradı. Artık bilgisayarlar arabaların çok önemli bir parçası. Yakın gelecekte bu ikisi daha da içiçe geçecek ve ayırtedilemez hale gelecekler. Bu vizyonu gerçekleştirmeye çalışan Volkswagen ve Google, otomotiv sektörünü daha da hızlı dönüştürmek için ortaklaşa kuantum bilişim tekniklerini devreye sokma planları yapıyorlar.

İki firmanın işbirliği yapmak için anlaşmaya vardıkları konular arasında geleceğin otomobillerinin en önemli sorunlarından bazıları var. Mesela akıllı şehirlerde kullanılacak akıllı araçlarla yenilikçi trafik yönetimi veya otonom arabaları idare edecek yapay zekaların makine öğrenme teknikleri sayesinde daha zeki olmaları. Elektrikli otomobillerin batarya teknolojilerinde nasıl büyük sıçramalar yapılabilir, menzil ve performans nasıl artırılacak? Veya şehir planlamalarında şarj istasyonlarının optimal lokasyonlarını hesaplanması, araç rotalarında iyileştirmeler, yeni materyallerin geliştirilmesi gibi konular da proje dahilinde.

Volkswagen ve Google’dan otomotivde kuantum işbirliği

Tüm bunları ve benzer önemli problemleri çözmek için şu anda yükselen bir bilişim sektörü trendi olan kuantum bilgisayarlar kullanılacak. Tabi ki kuantum bilgisayarlar tüm bu sorunları şıp diye bir anda çözecek durumda değil. Ama bu türden makinelerin şimdiki süperbilgisayarlardan bile kat kat daha güçlü olacakları kesin. Bu da onları çok geniş veri setleri kullanarak yapılacak analizlerde daha başarılı araçlar haline getirmekte.

Google yapay zeka ve çok katmanlı simülasyonlar için kuantum hesaplama bazlı bilgisayarlar üzerine yaptığı çalışmaları bu denkleme katıyor olacak. Volkswagen de sektörün çözülmesi gerekli en önemli sorunlarını masaya yatırarak, Google’ın uzmanlığının doğru şekilde kullanılmasını sağlayacak. Bu çalışmaların sonucunda daha akıllıca tasarlanmış araçlar, servisler ve şehirler ortaya çıkabilir. Volkswagen ve Google ortaklığının ayrıntıları henüz kesinleşmiş değil. Ama ilerleyen yıllarda teknoloji ve otomotiv firmalarının bu türden işbirliklerine daha sık girdiğini mutlaka göreceğiz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.