btbilgi

Tüm zamanların en iyi bilinen teknoloji ve bilişim firmalarından IBM, yarattığı birçok ikondan sonra şimdi de font konusunda tarihe imza atmaya hazırlanıyor. Firmanın modern bir Helvetica olarak lanse ettiği IBM Plex isimli yeni font ailesi şu anda Beta aşamasında. Resmi versiyon ise 2018’de tüm dünyanın kullanımına açılacak. Peki neden tasarıma müthiş önem veren Apple gibi bir firma buna kalkışmıyor da, IBM yapıyor?

IBM Plex bu dev firmanın yeni yüzü olacak. Ama açık kaynaklı olduğu için herkes indirip font kütüphanesine ekleyebilecek. Kurumsal olarak bu fontun dahili kullanımda tüm Helvetica fontlarının yerini alması planlanmış. Şu anda Beta sürecinde bile olsa önizlemeye ve denemeye meraklılara açılmış durumda. Resmi tanıtım sayfasında herkesin fontu denemesi, fikirlerini ve sevdikleri/sevmedikleri şeyleri geri bildirmeleri rica ediliyor.

Firmanın Yaratıcı Birim Yöneticisi ve IBM Plex’in tasarımcısı Mike Abbink durumu şu sözlerle açıklıyor: “IBM’e geldiğimde bunu bir tartışma konusu olarak açtım. Neden IBM’in kendi fontu yoktu? Neden hala Helvetica kullanmakta ısrar ediyorduk? İnsanlarla olan şu andaki iletişimimiz, onlara seslenme yöntemimiz, acaba hala kendimiz ifade açısından en doğru yöntem mi? Şirketimizin hedeflerini ve inançlarını yansıtan bir font kullanmalı, bunu kullanıcılar açısından önemli hale getirmeliyiz. Helvetica artık ömrünü doldurmuş bir modernist alt düşünce tarzının yarattığı bir ikon.”

Yeni font üzerine çalışırken Abbink ve ekibi IBM’in tarihine dalmışlar. Özellikle de tasarım odaklı iş stratejisinin oluştuğu ilk yılları ve efsane tasarımcı Paul Rand’ın yaklaşımını incelemişler. Firmanın klasik logosundaki makineyi simgeleyen sert hatlar ve insanı simgeleyen yumuşak hatları irdelemişler. Bu insan-makine birlikteliği, şirketin tüm felsefesinde yatmakta ve IBM Plex fontunun oluşmasında da etkili olmuş. Yeni fontta da her harf ve sembol, aynı Rand’In tasarımdaki gibi makinemsi ‘sert’ ve insansı ‘yumuşak’ hatlar barındırmakta.

Yeni font ve yeni logo artık firmanın yapay zekaya milarlarca dolar yatırım yapan, geleceğe dönmüş yüzünü yansıtır nitelikte olacak. İlk izlenimler biraz karmaşık. Bazı eleştirenler gayet fütüristik bulurken, bazıları da yeterince farklı ve değişik olmadığını savunuyor. Henüz font seti üzerinde çalışmalar devam etmekte ama Abbink bu konuda son noktayı şu sözlerle koymuş durumda: “IBM Plex, yeni Helvetica’dır”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...