btbilgi

Los Angeles’de 1,6 kilometrelik bir yol, yenilikçi bir teknolojinin demosu için kullanılmakta. Güney Alameda Caddesi normalde havayı kirleten kocaman dizel kamyonlarla dolu iken, şimdi bir elektrik otoban konsepti için test merkezi olmuş. Bu sistem elektrikli kamyonlara yolun üzerindeki bağlantı hatları ile sürekli enerji sağlayabiliyor. Bu da eskiden büyük şehirlerde görülen elekrikli troleybüs tasarımından çok farklı değil.

Elektrikli kamyonlar için troleybüs gibi tepeden şarj sistemi

Bu yolda şu anda üç kamyon test ediliyor. Kamyonların tavanına özel inşa edilmiş kollar, devamlı elektrik hattı ile bağlantıyı sağlıyor ve kamyona kesintisiz enerji aktarılıyor. Yolu bu şekilde elektriklendirmek birden fazla yönden mantıklı. Birincisi benzin/dizel harcamıyorsunuz, yani hem fosil yakıtlardan uzaklaşıyorsunuz hem de emisyon olmadığı için atmosferi kirletmiyorsunuz. Ayrıca kamyonlarda kullanılan elektrik motorları benzinli motorlardan daha verimli, bu yüzden öngörülen enerjinin tamamı da tüketilmiyor. Son olarak da dizel motorlar çok ciddi bakım isterken, elektrik motorları daha az hareketli parçaya sahip olduğu için göreceli olarak daha az bakım gerektiriyor.

Elektrikli kamyonlar için troleybüs gibi tepeden şarj sistemi

eHighway” (eOtoban) denilen bu sistemi Siemens’in ABD bacağı gerçekleştirmiş. Siemens firması sadece bataryalara dayanan elektrikli kamyon konseptinin henüz kullanıma uygun olmadığını düşünüyor. Çünkü kamyonların uzun mesafede çok ağır yükler taşımaları lazım. Batarya teknolojisinin şu anda geldiği nokta itibarı ile bu iş için yeterli verim alınamıyor. Elektrikli otobüsler de çok yük taşıyor ama çok daha sık aralıklarla duruyorlar ve şarj olmaları için daha çok fırsat var.

Troleybüs benzeri bu sistem ise, elektrikli kamyonların saatte bir durup şarj yapmaları fikrinin önüne geçiyor. Tepeden devamlı elektrikle beslenen kamyonlar, gidecekleri yere kadar otobanda şarj sıkıntısı çekmiyorlar. Otobandan ayrılıp varmaları gereken noktaya kadar da araçtaki bataryalar yeterli olabiliyor. Kamyonlar şarj sisteminin kurulu olduğu şeritten ayrılıp sollama yapmaları gerektiğinde kolayca bağlantı kesiliyor ve şeride girince tekrar kuruluyor.

Elektrikli kamyonlar için troleybüs gibi tepeden şarj sistemi

Bu sisteme benzer şekilde yolun altından ve kablosuz olarak elektrikli araçları şarj edebilen başka altyapı sistemleri de mevcut. Bunların testleri de devam ediyor. En uygun yöntemin hangisi olduğunu bize zaman gösterecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.