btbilgi

Otonom araçlar yakın gelecekte çok işe yarayacaklar belki ama henüz gerçek hayata hazır olmadıkları kesin. Buna en güzel örnek, Las Vegas’da 8 Kasım’da çalışmaya başlayan ABD’nin ilk resmi otonom minibüs servisi gösterilebilir. Fransız Navya firması tarafından tasarlanan araç, daha çalışmaya başlamasının üzerinden iki saat geçtiği anda ilk kazasını gerçekleştirmiş bile.

Kazada yaralanan olmamış, ayrıca ciddi bir hasar olmadığı da yerel haber istasyonu KSNV tarafından bilgi olarak verilmekte. Olayı anlatanlar suçun, otonom minibüs aracına arka arka gelip çarpan kamyonda olduğunu da söylüyorlar. O sırada minibüsün içinde bulunan yolculardan Jenny Wong, kamyonun üzerlerine geldiğini korku içinde takip ettiklerini söylüyor. İnsansız minibüsün ise çarpma sırasında hareketsiz kaldığı ifade edilmekte.

Otonom minübüsün neden hareket etmediği konusunda ise, vakayla ilgili inceleme yapan şehir yönetimi yetkilileri bilgi vermiş. Açıklamada aracın sensörlerinin kamyonu farkettiği anda, aracın programlaması gereği hareketi durdurduğu belirtilmiş. Aracın neden geri geri gidip kazayı önlemediği ise, kafalarda bir soru işareti olarak kalmış durumda. Açıklamada problemin otonom araçta olmadığı, eğer kamyonda da benzer bir sensör sistemi bulunsaydı bu kazanın asla gerçekleşmeyeceği de ifade edilmiş.

Navya firmasının bu 8 kişilik minibüsü Las Vegas’da ‘AAA’ ve ‘Keolis’ şirketleri tarafından işletilmekte. Resmi olarak çalışmaya başlayan araç, Fremont East “İnovasyon Bölgesi” dahilinde deneme sürüşleri yapmakta. Bu erken kaza her ne kadar dikkatleri birden otonom araçlara çekmiş olsa da, bu araçların gerçek trafik koşullarında testleri devam edecek. Ama yolcuların gelecekte benzer bir senaryoda, aracın olduğu yerde durmayıp, kazadan kaçınacak bir davranış yürütmesi yönünde tercihte bulunacakları kesin.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.