btbilgi

NASA’nın ‘New Horizons’ uydusu 2015 yılında Pluto’ya vardığında, insanlık ilk kez bu uç gezegene bakma şansı yakaladı. Ama Pluto’yu gözlemleyen uydunun işi orada bitmedi. Güneş Sistemi’nin en dışında olduğu bilinen Kuiper Kuşağı’na doğru yoluna devam ediyor. Bu kuşak tamamen buzdan ve kayadan oluşmuş birçok irili ufaklı gökcisminin biraraya gelmesi ile oluşmuş gibi görünüyor. Şimdi New Horizons bu bölgeye giriyor ve bu sefer ‘Kuiper Belt Objects’ (KBO) denilen asteroid kütlesi incelenecek.

NASA bu kuşaktan üç adet asteroidi 2014 yılında belirledi. New Horizons uydusunun 2018-2019 civarında bu üç gökcisminin birinin çok yakınından geçerek, dünyaya gözlem verileri yollaması planlandı. Şimdi bu üçünden biri seçildi ve uydu Dünya’dan en uzaktaki gözlemini gerçekleştirecek. Seçilen ‘(486958) 2014 MU69’ kodlu asteroid Dünya’dan yaklaşık 6,5 milyar kilometre uzakta. Yalnız ufak bir sorun var, bu kod kimseye bir şey ifade etmiyor.

İşte NASA bunu çözmek için dünya çapında bir isimlendirme yarışması düzenledi. Kaliforniya’daki SETI Enstitüsü aracılığı ile gerçekleştirilen yarışmada MU69 kodlu asteroid için ilk gönderilenlerden sekiz tanesi önseçime kalmış durumda. Ama geç kalmış sayılmazsınız. Buraya tıklayarak gideceğiniz öneri sayfasında siz de MU69 için havalı bir isim önerebilirsiniz.

Vereceğiniz isim ciddi veya komik olabilir. Daha önce Kuiper Kuşağı’nda bulunan başka gökcisimlerine ‘Eris’ veya ‘Makemake’ gibi isimler verilmiş. Ama yapılan açıklama özellikle bu gökcisimlerinin durumu üzerinden isim seçilmesi rica ediliyor. Yani insanlığın ilk kez karşılaştığı, Dünya’dan en uzaktaki soğuk ve buzdan asteroidlere yakışacak isimler öncelikli şekilde kabul edilecekmiş. Dini veya politik manası olan isimler, önemli kişi isimleri NASA tarafından kabul edilmeyecek. Sonuçta seçilen isim 2018’in Ocak ayında duyurulacakmış. Siz de şansınızı deneyin.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.