btbilgi

Facebook’un Küresel Kurumsal Pazarlama Başkan Yardımcısı Sarah Personette, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin ev sahipliğinde bir seminer verdi. Konuşmasında 2020’de 3 milyar kişinin daha mobil dünya vatandaşı olacağını belirten Personette, ayrıca dünya nüfusunun yarısından fazlasının mobil cihazlarla alışveriş yapacağını da iletti.

Personette tüketicilerin artık aynı anda hem yerel hem de küresel düşünebildiklerini gözlemlediklerini aktardı. İnsanların yerel markalara ve yerel kültüre önem vermek dışında, dev markaları da dikkate aldıklarına dikkat çekiliyor. Günümüz dünyasında artık insanlar ürünü aramıyorlar, tam tersine ürün gelip tüketiciyi buluyor. Gelişen mobil olanaklar sayesinde 2020 yılında dünya nüfusunun yarısından fazlasının mobil üzerinden alışveriş yapması beklenmekte.

Tüketim tercihlerinde ürünün fiyatının artık tek belirleyici unsur olmaktan çıktığını belirten Personette, ‘’Fiyat artık gücünü kaybediyor. İnsanlar ticari kararlarında daha fazla seçim şansı ve kolaylık bekliyor. Eğer tüketim deneyimlerinden memnun kalmamışlarsa daha az satın alma eğiliminde oluyorlar. Örneğin alışveriş yapacakları markanın web sayfasında fazladan geçirilen 3 saniye bile tüketim kararını olumsuz etkiliyor. Öte yandan tüketim kararlarında mobil mesajlaşma uygulamaları giderek önem kazanıyor. 2020 itibariyle tüketicilerin yüzde 53’nün mobil mesajdan ulaşabilecekleri bir markayı satın alma eğiliminde olduklarını görüyoruz’’ açıklamasını yapıyor.

Seminerde verilen bilgilere göre, sunulan içerik günümüzde yüzde 41 oranında daha hızlı tüketilmekte. Tüketim ağırlıklı olarak mobil video kaynaklı ve 2020’de dünya mobil veri trafiğinin yüzde 75’ten fazlası video olacak. Facebook’un 2020 vizyonunda mobilin önlenemez yükselişi büyük önem taşıyor. 2020’de milyarlarca kişi daha mobil cihazlarla internete bağlanacak. İnternet mobil, mobil dünya ise internet anlamına gelecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.