btbilgi

Eğer hem evsel gıda atıklarınızı geri dönüşümle değerlendirmek, hem de evdeki enerji tüketimizi azaltıp kendi yağınızda kavrulmak fikri hoşunuza gidiyorsa, bu cihaza bir bakmalısınız. İsrail kökenli bir firmanın geliştirdiği HomeBiogas cihazı, ilk kez 2016’da bir kitlesel fonlama sitesi olan IndieGoGo üzerinden duyuruldu. O zamandan beri cihazı geliştiren firma, şimdi de ikinci versiyonunu Kickstarter sitesi üzerinden önsiparişe açmış durumda.

Cihazı evinizin (tercihan müstakil ve bahçeli) arkasına kuruyorsunuz. Mutfağınıza en fazla 20 metre mesafede olması önerilmekte. HomeBiogas cihazından çıkan gaz borusunu mutfağınıza çekip ocağınıza direk bağlayabilirsiniz. 1.200 llitrelik tankı suyla dolduruyorsunuz, bir paket bakteriyi içine döküp suyla aktive olmalarını sağlıyorsunuz. Ardından evde tükettiğiniz organik gıda atıklarını, hayvan pisliklerini, gübreyi veya bahçeden çıkan bitki atıklarını da ekliyorsunuz. Organik atıklar çözündükçe gaz üretiyor ve bu da cihazın 700 litrelik gaz tankına doluyor. Oradan da mutfağınıza geliyor.

HomeBiogas cihazının ilk versiyonu 1.000 dolar gibi bir fiyata sahipken, yenisi bunun yarı fiyatına satışa çıkacak. Ayrıca yeni sürümün eskisinden iki kat daha hızlı çalışacağı da belirtiliyor. Cihaz her gün maksimum üç saatlik gaz üretebiliyor. Ayrıca sürecin sonucunda yan bir ürün olarak da her gün 12 litrelik organik sıvı gübre de elde edilebiliyor. Bu da bahçenizdeki bitkiler için kullanılabilir. Cihazın patentli basınç kontrol sistemi sayesinde mutfağınıza her zaman doğru miktarda gaz geldiğine emin olabilirsiniz.

HomeBiogas 2.0 için kampanyada 475 dolarlık bir fiyatla önsipariş yapılabiliyor. 2018’in ilkbaharında piyasaya çıktığında yanında bir de özel tasarımlı setüstü ocak da sunuluyor olacak. Eğer bunu bir işe çevirip satmak istiyorsanız, 10 adetlik bir siparişi daha uygun bir fiyata almanız mümkün. Hepsinin ötesinde gıda atığını çevreye zarar vermeyecek şekilde geri dönüştürüyorsunuz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.