btbilgi

Küçük yaştan görülmeye başlanan otizm, çocukluktan itibaren bireylerin sosyal iletişimini büyük ölçüde zorlaştıran bir rahatsızlık. ABD, Massachusetts kökenli bir firma artırılmış gerçeklik gözlükleri aracılığı ile otistik çocuklara yardımcı olmak istiyor. Brain Power firması yıllardır mobil cihazlarda çok popüler olan beyin eğitme uygulamalarından yola çıkmış ve ‘Empower Me’ isimli dijital eğitim programını geliştirmiş.

Empower Me programı Google Glass üzerinde çalışıyor. Özellikle de otistik çocukları sosyal iletişimi güçlendirici oyunlara yönlendirmek fikrini sunuyor. Bu oyunlar aracılığı ile çocuklar karşılarındaki kişinin duygularını daha iyi anlama, dili doğru kullanma, davranış kontrolü ve genel bilişsel yetenekleri geliştirmeye yoğunlaşıyorlar. Brain Power firmasının CEO’su Dr. Ned Sahin, çocukların bir tablet veya akıllı telefon ekranına takılıp kalmasındansa, artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinden başkaları ile iletişime girmeyi özendirme amacı taşıdıklarını belirtiyor.

Programda bir dizi uygulama bulmak mümkün. Mesela ‘Emotion Charades’ oyununda çocuk karşısındaki kişinin yüz ifadesinden ruh halini anlayıp bunu bir emoji ile ifade etmeye çalışıyor. Bakılan kişinin yüz ifadesi ise Google Glass’ın kamerasından alınan görüntünün, imaj tanıma sisteminden geçirilmesi ile taranıyor. Bu şekilde otistik bir çocuk insanların ifadelerini bir oyun aracılığı ile çözmeye başlıyor.

Programın arkasındaki teknoloji MIT (Massachusetts Institute of Technology) ve Harvard Üniversitesi’ndeki nörobilimcilerin katkıları ile geliştirilmiş. Brain Power çocuklar ve ebeveynlerin katıldığı uzun süren klinik denemelerden sonra ilk aşama çözümlerini sunmaya hazır hale gelebilmiş. Program sadece Google Glass değil, Microsoft gibi başka markaların artırılmış gerçeklik gözlükleri ile de çalışabiliyor. Firma 945 dolarlık Empower Me ürün setini 2018’in Ağustos ayında piyasaya sürmek için halen bir IndieGoGo kampanyası ile destek toplamakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.