btbilgi

Online çöpçatanlık ve flört uygulamaları, kişilere yeni heyecanlar sunuyor ve bu yüzden de çok kullanılmakta. Yapılan araştırmalar, her üç akıllı telefon kullanıcısının birinin bu servislere üye olduğunu göstermekte. Yalnız fazla dikkat edilmeyen bir konu var, bu türden uygulamalar kullanıcılarının kişisel bilgilerini talep ettiği için güvenlik konusunda problem çıkma olasılığı da yüksek. Yeni bir araştırma, çöpçatanlık ve flört uygulamalarının tehlikelerini ortaya koyuyor.

Dünyanın çeşitli bölgelerinde en popüler olan çeşitli uygulamaları inceleyen araştırmacılar, kullanıcıların yaşamlarını etkileyerek onları birer siber kurban durumuna düşürebilecek zayıf noktaları aradı. “Dangerous Liaisons: is everyone doing it online?” (“Tehlikeli İlişkiler: Herkes bu işi online mı yapıyor?”) isimli raporda iOS ve Android platformlarındaki Tinder, Bumble, OK Cupid, Badoo, Mamba, Zoosk, Happn, WeChat ve Paktor uygulamaları ele alınmış.

Raporda bu uygulamaları kullananların birçok riskle karşı karşıya olduğunu ifade ediliyor. Kullanıcıların sosyal ağ profilleri üzerinden ad ve soyadları bulunarak kim oldukları tespit edilebiliyor, hatta konum belirleme verileri ile fiziksel dünyada nerede oldukları da meydana çıkıyor. Bir adım ötesinde ise hesapları veya kişisel bilgileri çalınabiliyor.

Flört uygulamaları kişisel verilerinizi sızdırıyor olabilir

Bir diğer tehdit ise cihazlarda saklanan ve saldırganların erişebileceği mesaj geçmişi üzerine. Güncel olmayan uygulamalar, saldırganların faydalanabileceği arka kapılar barındırabiliyor. Özellikle Android akıllı telefonlarda daha sık görülen bir problem olarak, sibersaldırgan cihaza yönetici erişimi ile giriyor. Flört uygulaması içindeki gönderilip alınan mesaj ve fotoğraflar da dahil olmak üzere kişisel bilgilere ulaşabiliyor.

Çoğu uygulama sunucularla iletişim güvenliği sağlamak için SSL kullanıyor olsa da, bazı veriler HTTP protokolü üzerinden gönderiliyor ve şifrelenmiyor. Bu da suçlulara kullanıcının konumu, ziyaret ettiği profiller, mesajlar ve cihaz verileri gibi bilgiler içeren veri trafiğini takip etme fırsatı vermekte. Güvensiz bir bağlantı kullanıldığında, saldırganlar kurbanlarının hesaplarını bile ele geçirebilir.

Eğer bir flört veya çöpçatanlık uygulamasını mutlaka kullanmak istiyorsanız da, en azından raporda bahsedilen şu önerilere dikkat etmelisiniz:

  • Güvenliği şüpheli halka açık Wi-Fi noktalarını kullanmayın
  • Güvenli ve anonim bağlantı için bir VPN uygulaması devreye sokun
  • Başkaları ile eğitiminiz veya işiniz gibi konularda hassas kişisel bilgiler paylaşmayın
  • Akıllı telefonunuz veya tabletinizde güvenilir bir güvenlik programı kullanın
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.