btbilgi

James Bond filmlerinde gördüğümüz arabalarımızı uzaktan kontrol özelliğine yavaş yavaş kavuşuyoruz. En büyük elektrikli otomobil üreticisi Tesla, geçen hafta iOS uygulamasına yaptığı güncelleme ile bu özelliği ekledi. Artık iPhone kullanıcıları dijital asistan Siri üzerinden arabalarının belli becerilerini aktive edebiliyor. İşin güzel tarafı bunu sesli komutlarla gerçekleştiriyorlar.

Bu özellik şimdiye kadar resmi olarak desteklenmiyordu. Ama Tesla’nın API (Application Programming Interface) paketi üzerinden başka firmaların geçici çözümleri bulunmaktaydı. Şimdi Tesla’nın kendi uygulamasının 3.2.1 ve üzeri sürümlerinde sesli komut kullanımı aktive edilmiş durumda. Uygulama güncellendikten sonra, ilk kez dijital asistan Siri’ye arabayla ilgili bir komut verilince önce sizden veri kullanımı izni isteniyor. Daha sonra sesli komutlar geçerli oluyor.

Her ne kadar Siri bazen bazı komutları işleme sokamasa ve aracın tüm uzaktan kumanda onaylı işlemleri henüz gerçekleştirilemese de, bu yönde en azından adım atılmış durumda. Siri üzerinden arabanın kapıları açılıp kapatılabiliyor, ışıkları yakılabiliyor ama mesela sunroof açılamıyor. Bu özellike henüz Beta aşamasında olduğu için büyük çaplı bir duyuru yapılmamış. Ama Tesla kullanıcıları bu güncellemeyi farketmişler ve denemelerini sosyal medya üzerindne paylaşmaya başlamışlar bile.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.