btbilgi

Yenilenebilir ve temiz enerji denilince akla ilk olarak güneş ve rüzgar enerjisi geliyor. Üzerinde çok konuşulan nükleer füzyon ise hala geliştirilme aşamasında. Dünya üzerinde farklı tesislerde bu enerji türü stabilize edilmeye çalışılıyor. Eğer düzenli ve sorunsuz şekilde enerji elde edilebilirse, dünya üzerindeki tüm diğer temiz enerji alternatiflerinden daha fazla güç elde etmek mümkün olacak. Gerçi iş orada da bitmiyor. Tüm bunların üzerine şimdi de Quark Füzyon denilen yeni bir tür daha ortaya çıktı.

Tel Aviv Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi’nden araştırmacıların ortaklaşa çalışmaları sonucu meydana çıkartılan bu yeni enerji kaynağı çok daha iddialı. Burda enerji ‘quark’ adındaki atomaltı parçacıkların füzyonu ile elde edilmekte. Bu parçacıklar normalde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (Large Hadron Collider – LHC) ile atomların birbirine yüksek hızda çarptırılması sonucu ortaya çıkıyor. Quark parçacıkları da birbirine çarpıyor ve ‘baryon’ adı verilen başka parçacıklar oluşturuyorlar.

Nükleer füzyondan sekiz kat daha fazla enerji: Quark Füzyon

Araştırmacıların odaklandığı nokta da işte bu alt seviye füzyon olmuş. Yapılan çalışmalara göre bu füzyon tipi, hidrojen füzyonuna göre daha fazla enerji üretme potansiyeline sahip. Baryon birleşmelerinde ortaya 138 MeV kapasitesinde enerji ortaya çıkartılabiliyor, bu da nükleer füzyondaki değerin yaklaşık sekiz katı olarak bildirilmiş.

Quark Füzyon aslında bir süredir biliniyormuş. Ama biliminsanları bulgularını başta açığa çıkartmaktan korkmuşlar. Bunun sebebi de hidrojen füzyonunun enerji için olduğu gibi, askeri amaçlarla da kullanılabiliyor olması. Hidrojen bombalarıın işleme prensibi nükleer füzyon ile aynı. Başta Quark Füzyon’un da silah olarak kullanılmasından korkulmuş. Fakat burada zincirleme reaksiyonun bir bomba etkisi oluşturulması için fazla kısa olduğu ortaya çıkartılmış. Enerji üreten baryon parçacıkları sadece bir pikosaniye (saniyenin 10 üzeri -12 katı) kadar varoluyor, sonra da başka füzyonlar oluşturamadan daha zararsız quark parçacıklarına dönüşüyorlar.

Gerçi bu durum silah olarak kullanılmalarını engelliyor ama aynı zamanda bir enerji kaynağı olmalarını da zorlaştırmakta. Quark Füzyon henüz teorik seviyede ve LHC kullanılarak gerçekleştirilebileceği tahmin edilmekte. Her ne kadar çok büyük bir potansiyeli olsa bile, yakın gelecekte kullanımı ihtimali nükleer füzyondan bile daha düşük seviyede bir enerji tipi. Araştırmanın bilimsel raporu ‘Nature’ jurnalinde bulunabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.