btbilgi

Her ne kadar Çin şu anda ekonomik olarak dünyanın en güçlü ülkelerinden biri haline gelmiş olsa bile, hala ülkede fakir bölgeler mevcut. Pekin’in 250 kilometre kuzeybatısındaki Hebei eyaletinin Zhangbei bölgesi bu fakirliğin en ciddi olduğu yerlerden biri. Buradaki 128 köy ekonomik olarak hayatta kalma mücadelesi veriyor. Ama bu durum yakında kurulmasına başlanacak güneş santralleri ile değişebilir. En büyük Çin güneş enerjisi markalarından olan Yingli Solar, bu köylere elektrik götürmek için bir proje geliştirmiş.

Projede bu 128 köyün her birine 300 kilowatt’lık birer güneş santrali kurulacak. Yingli Solar bu proje için 140 bin güneş paneli kullanacak. Bunların 10 bin adedi firmanın daha gelişmiş Panda Bifocal ürünlerinden oluşmakta. Sistemler maksimum üretim için otomatik motorlu güneş takip mekanizmalarına sahip olacakmış. Tamamlandığında projede toplam 38,4 MW kapasite bulunacak ve yaklaşık 10 bin fakir aileye enerji götürecek. Projenin maliyetinin 20 yılda karşılanabileceği hesaplanmış.

Yapılan resmi açıklamada projenin Yingli Solar için aynı zamanda bir toplumsal sorumluluk projesi olduğu da belirtilmiş. Dev projenin hem fakirlikle mücadele hem de bir çevresel koruma yöntemi olduğuna da dikkat çekilmiş. Çin’in büyük şehirleri ciddi bir hava kirliliği ile karşı karşıya. Bu yüzden ülkede inşa edilen her yenilenebilir enerji projesi bu durumun tersine çevirilmesinde katkıda bulunacak bir adım olarak kabul ediliyor.

Zhangbei bölgesi Çin açısından örnek bir dönüşüm alanı olarak görülmekte. Eyaletteki kömür santrallerinin kapatılması ve temiz enerji kaynaklarının artırılması için uğraşılmakta. Bu bölge 2010’da Çin’in en büyük çaplı güneş santrallerininden birinin inşasına şahit olmuş. 10 kilometrekarelik alana kurulmuş 200 MW kapasiteli tesis dışında, bölgede birçok rüzgar enerjisi santralinin bulunduğu bilgisi de Clean Technica sitesi tarafından veriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.