btbilgi

Teknolojinin tarım alanını dönüştürmesi yavaş bile olsa kesin olacak. Dikey tarım, tarım robotları, sensör ve veri toplama yöntemleri, büyük veri analizleri ve uçan dronelar hep tarım devriminin işaretçileri. Japonya başkenti Tokyo’da Ekim ayında düzenlenen Agri World Trade Fair etkinliğinde tarım otomasyonu ve BT sistemleri, bu sektördeki dönüşümü gösteren teknolojiler oldu.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (U.N. World Food Programme) araştırmacıları, 2050 yılında nüfusun 9 milyar olacağını ve tarımsal üretimin şimdikinin iki katına çıkması gerektiğini belirtiyorlar. Tarım teknolojileri bu üretimi daha düşük maliyetler ve daha az kaynak harcayarak gerçekleştirmenin tek yolu olarak sunuluyor. Tarımla uğraşan neslin yaşlanmakta olduğu ve genç nesillerin bu alandaki giderek artan ilgisizliği de, otomayonun yakın gelecekte ne kadar önemli olacağını göstermekte.

Japonya kendi teknolojik tarım devrimini gerçekleştiriyor

Japan Insides sitesi Japonya’nın küçülmekte olan tarım sektörüne dikkat çekiyor. 2014’da tam zamanlı tarım işçilerinin sayısı 1,7 milyon olarak saptanmış. Bir önceki 10 yılda ise bu rakam 2,2 milyon kişi olarak ölçülmüş durumda. Ülkede kullanılmayan verimli tarım alanlarının miktarı ise geçtiğimiz 20 yılda iki katına çıkmış. 2015’de bu alanların 420 bin hektara vardığı belirtilmekte. Tarım sektörünün değeri 1 trilyon Yen (yaklaşık 13 milyar dolar) ama hükümet bunu 2020 civarında 10 trilyon Yen’e büyütmek niyetinde. Bunun için de teknolojinin hızla entegre edilmesi şart.

Bir Japonya hükümet projesi tarımda otomasyon projelerine 4 milyar Yen’lik fon ayırmış durumda. Bu fon 20 farklı tarımsal robotun geliştirilmesini içeriyor. Ülkenin ortalama yaşın her sene yükseldiği düşünülürse, robotların tarımda kullanımına neden önem verildiği çok açık. Bu alanda Mitsubishi, Fujitsu ve Panasonic gibi Japon devleri çalışıyor. Bir pazar araştırma firması olan Tractica, 2015’de sadece 3 milyar dolar büyüklüğünde olan tarım robotları sektörünün, 2024’de 73,9 milayar dolara yükseleceğini öngörmekte. Bu pazardaki en büyük pay, 30,7 milyar dolar ile sürücüsüz otonom traktörlerde olacak gibi gözüküyor.

Japonya kendi teknolojik tarım devrimini gerçekleştiriyor

Dikey tarım ve otomatize seralar da Japonya için önemli diğer teknolojiler olabilir. Ülkedeki tarım alanlarının sınırlı yer kaplaması, üreticileri alternatif teknikler aramaya itmekte. Dahili tarım yöntemleri ile yıl boyu sabit koşulların sağlanması, bütün yıl aynı ürünü ideal şartlarda ve sabit bir miktar ile elde etmeyi sağlayabilir. Özellikle Japonya’ya özgü tarım ürünlerinin yenilikçi teknolojiler ile taşışıp dönüşüme uğramaması büyük önem taşımakta. Belki tarım teknolojileri yayıldıkça, genç tarım uzmanları yaşlıların yanında yine çalışmaya başlarlar, ne dersiniz?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.