btbilgi

Pazaryerleri artık klasikleşmiş ürün satışının ötesine geçmiş durumda. Günümüzün dijital ürünleri arasında servisler, bilgi ve deneyim de yer alıyor. Eksperin.com da kişi ve kurumların, uzmanlara ulaşıp bu tür servisler bulabilecekleri bir site olarak dikkat çekmekte. Site, bilgi, fikir, tavsiye ve deneyime ihtiyacı olan kişilerle, uzmanlıklarını profesyonel olarak gelire çevirmek isteyen kişileri özel yazılım sayesinde telefon yoluyla bire bir görüştüren bir köprü görevi üstleniyor.

Eksperin platformu Türkiye’de uzmanlar ve danışmanların en sık yaşadığı sorunlardan biri olan, sundukları hizmetin karşılığını alamamaları konusuna da çözüm getirmekte. Platform sayesinde hem yeni müşterilere ulaşıyorlar hem de sundukları hizmetin karşılığı olarak ödemeleri garanti altına alınmış oluyor. Bunun dışında hedeflerden biri de, ülkemizde hızla gelişmekte olan girişimcilik ortamına destekte bulunmak. KOBİ’lerin ve yaklaşık 1,5 milyon girişimcinin bu hizmetten yararlanarak işlerini büyütmelerini sağlamak amaçlanmış.

Platformu kuran ekibin kendilerinin geliştiriği özgün bir yazılım sayesinde, platformda uzman olarak yer almak isteyen kişiler hızlıca başvuru yapıp kendileri için dakika ücreti belirliyorlar. Platform tarafından kabul edilen uzmana en geç 24 saat içinde dönüş yapılıyor ve müşterilerle görüşebilmesi için hesabı aktive ediliyor. Müşteri, platforma gelip hangi kategoriden uzmanla görüşmek istiyorsa platform aracılığıyla ona istek gönderip randevulaşıyor ve 15, 30 veya 60 dakikalık görüşme seçeneklerinden birini seçiyor.

Daha sonra platform tarafından her iki kişiye de sabit bir telefon numarası ve görüşme için özel şifre veriliyor. İki taraf da randevulaşılan saatte numarayı arayıp şifreyi girerek görüşmeye başlıyorlar. Burada en önemli detaylardan biri, görüşme yapan kişilerin gizliliğinin sağlanması. Yani iki taraf da birbirlerinin iletişim bilgilerine sahip değil. Daha sonra, görüşme bittiğinde, görüşme süresi ve uzmanın dakika ücretine göre hesaplanan tutar, müşterinin kredi kartından çekiliyor. Tutarın büyük bir yüzdesi uzman hesabına aktarılıyor, platform da sunduğu hizmet karşılığı kalan yüzdeyi komisyon olarak alıyor. Böylece platformda rol alan üç bileşenin de kazan-kazan-kazan bir yapı ile değer yarattığı görülüyor.

Firma yetkilileri yakında platformda özellikle iş hayatı, teknoloji, internet ve girişimcilik alanlarında uzman danışman olarak yer alacak tanınmış kişilerin de hizmet vermeye başlayacağı bilgisini aktarmakta. Ayrıca isteyenlerin görüşme gelirini diledikleri yere bağışlayabilmelerine olanak sağlayan bir yapı da platformda yakında devereye girecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.