btbilgi

BMW Group, Daimler, Ford Motor Company ve Volkswagen Group (ve doğal olarak ona bağlı Audi ve Porsche de dahil) “Ionity” isminde yeni bir projeye atılıyorlar. Yeni kurulan Ionity şirketi, elektrikli araçlar için yüksek güçlü bir şarj istasyon ağı oluşturmak üzere planlanmış. Bu şirket 2020 yılına kadar Avrupa çapında 400 civarında şarj istasyonu kuracak ve işletecek.

Otomobil üreticileri tarafından oluşturulan bu ortak girişimi ilk kez geçen sene duymuştuk. Şirket Avrupa vatandaşlarının uzun yol gezilerini elektrikli arabalarla yapmasını kolaylaştırmak amacını taşıyor. Elektrikli araba şarj istasyonları çoğaldıkça, tüketicilerin kullanımı da ona bağlı şekilde artacak. Ionity de bu gelişecek talebe sağlam bir altyapı ile cevap vermek için kurulmuş.

Ionity 2017’nin sonuna kadar yaklaşık 20 istasyon kuracak. İlk istasyonlar öncelikle Almanya, Norveç ve Avusturya’da kurulacak. Bu istasyonların arası kabaca 120 kilometre olarak belirlenmiş. İlk istasyonlar için ‘Tank & Rast’, ‘Circle K’ ve ‘OMV’ firmaları ile ortaklıklar onaylanmış durumda. 2018 sonuna kadar ise istasyon miktarının 100’ü geçmesi hedeflenmekte.

Her şarj noktası 350 kW’a kadar kapasiteye sahip olacak. İstasyonlarda şarj altyapısı olarak ise ‘Birleşik Şarj Sistemi’ (Combined Charging System – CCS) standardı kullanılacak. CCS standardı, VW, GM, BMW, Daimler, Ford FCA, Tesla ve Hyundai ve diğer markaların destekleyen mevcut araçlarında bulunmakta. Ionity şarj cihazlarının kurulum noktaları için siyasi ve özel kurumlar ile görüşmelere devam etmekte.

Bu hareket otomotiv firmalarının elektirkli araçlar konusunda ne kadar ciddi olduklarını gösteren en somut adımlardan biri olarak kabul ediliyor. Yine de sektörün ortak bir karara varması geç alınmış bir karar olarak görülüyor. Tek başına Tesla’nın istasyonları daha şimdiden Avrupa çapında 350 adedi bulmuş durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.