btbilgi

Tüketimin maksimum körüklendiği bir çağda yaşıyoruz. Fakat tükerticiler artık standart ürünler değil, daha orijinal, yaratıcı ve özelleştirilmiş şeyler arıyorlar. Özellikle de yeni nesil tüketiciler geleneksel markalardan çok, Etsy ve Cafe Press gibi sitelerin sunduğu özel tasarımlarına yönelmekteler. Bu trendin güzel örneklerinden biri de ‘Picture This Clothing’ kıyafet firması. Bu firma çocuklarınızın çizdiği her şeyi gerçek bir elbiseye dönüştürebiliyor.

Bir kullanıcı deneyimi uzmanı ve yaratıcı yaşam koçu olan Jaimee Newberry, bu işe kızının bir çizimini kıyafete dönüştürerek başlamış. Kızı bir resim yapmış ve Newberry de 100 dolarlık kumaşla, gökkuşağı gibi görünen bir elbise dikmiş. Fast Company’nin makalesinde anlatıldığı kadarı ile bu kıyafet çok büyük ilgi görmüş ve başkaları da çocuklarının çizdiklerinden elbise istemeye başlamış. Bir sene sonra bu konsept tam zamanlı bir işe dönüşerek yeni bir trende yol açmış durumda. Picture This Clothing firması bir senede 750 bin dolar gelir elde etmiş ve şimdi büyüme planları yapıyor.

İşin yazılım ve altyapı kısmını Newberry’nin erkek arkadaşı Ken Finney hallediyor. Finney’in kurduğu sistem ve özel uygulaması, çizilen her resmin mümkün olduğu kadar doğru şekilde kıyafet olarak aktarılmasını sağlamakta. İlk aşamada küçük kızlar için bir tank-top elbise ile başlamışlar. Özel elbise isteyen bir müşteri, Picture This Clothing sitesinden bir şablon indirip kağıda basıyor. Çocuk bu şablona istediği resmi çiziyor ve boyuyor. Resim yapmak zorunda bile değil, şablona istediği nesneleri (mesela LEGO parçaları) koyup da tasarım üretebilir. Ebeveyn daha sonra yaratılan tasarımın resmini akıllı telefon ile çekiyor ve firmaya yolluyor.

Firma bu servisi ilk açtığında sadece ilk günde bile 10 bin dolarlık sipariş almışlar. Başlarda teslimat süre vaadi 60 günmüş ama bir sene içinde bunu 30 güne indirmişler. Newberry çoğu siparişi 10 günde teslim edebildiklerini ifade ediyor. Standart tank-top kıyafet için fiyat 49 dolar. Bir sene içinde bu ürüne yetişkin kadın elbiseleri ve erkekler için de t-shirt alternatifleri eklemişler. Kadınlar da büyük ilgi gösteriyor çünkü kızları ile aynı özel tasarımlı elbiseyi giyme fırsatını yakalıyorlar.

Çocuk giyiminde yeni moda: Çizdiği kıyafet gerçek olsun…

Her ne kadar bu trend yayılmaya başladıkatan sonra firmanın tarzının kopyaları çıkmaya başlamış olsa bile, Picture This Clothing kendi ürünlerine güveniyor. Özel baskı ve üretim teknikleri geliştirmiş olmaları, onları her zaman rekabetin bir adım önünde tutabilir. Herşeyin ötesinde, Newberry bu tüketim çağında çocuklara üretim ve yaratıcılıkla ilgili birşeyler öğretmenin ona en çok heyecan veren şey olduğunu ifade etmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.