btbilgi

Uzay endüstrisi özellikle son 10 yıldır özel sektörün ilgi alanına girdiğinden beri serpildi ve genişledi. Hükümetlerle firmaların ortaklıkları sonucunda çalışmalar arttı, irili ufaklı birçok yeni şirket bu alana girdi. Daha da girmeye devam ediyor. Bu atılımı takip eden ‘Bank of America Merrill Lynch’ (BofAML), yeni yayımladığı bir raporda uzay endüstrisinin gelecek 30 yılda en az 2,7 trilyon dolarlık bir büyümeye şahit olacağını tahmin ediyor.

Raporda “Heyecan verici gelişmelere gebe bir uzay çağına giriyoruz. Yakın gelecekte bu sektörde yaşanacak ilerlemeler, insanlık tarihinin tamamından daha etkileyici olacak” denilmekte. Hem BofAML’ın raporunda hem de Morgan Stanley’in bir başka raporunda, uzay endüstrisi şu anda 350 milyar dola büyüklüğünde olarak ifade edilmiş. Morgan Stanley’nin raporunda 2040 yılı civarında bu sektörün büyüklüğü 1,1 trilyon dolar olarak öngörülmekte. BofAML ise bunun neredeyse üç katı kadar büyüklük tahmin ediyor.

Uzay endüstrisi 30 yıl içinde 3 trilyon dolara ulaşabilirBofAML raporunda öncelikli olarak beş büyük uydu firması üzerinde durulmuş: ViaSat, Intelsat SA, Inmarsat, SES ve Eutelsat. Bu firmaların büyüklükleri 500 milyon dolarla 9,6 milyar dolar arasında değişmekte. Bunların dışında bahsedilen 70 firmanın içinde sivil uzay yolculukları için uğraşan SpaceX ve yeniden kullanılabilir roket teknolojileri üzerine çalışan RocketLab, Vector gibi isimler de bulunuyor. Ayrıca direk ilgi alanı uzay olmayıp, bu konuda teknoloji geliştiren savunma sanayi devleri Boeing, Lockheed Martin, ve Northrop Grumman’da raporda yer almakta.

Morgan Stanley’nin raporu ise ağırlıklı olarak en büyük 20 firmaya odaklanmış. Bunların arasında Alphabet, Apple, Microsoft, Facebook ve Amazon gibi bu alanda yatırım yapan teknoloji devleri de gösterilmekte. İki raporda da uzay endüstrisi hakkında genel sorun, karlılık oranlarının düşüklüğü olarak veriliyor. Henüz ileri teknolojiler yeni, maliyetler yüksek ama yakın gelecekte bu durumun değişeceğine kesin gözüyle bakılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.