btbilgi

Elektrokardiyografi (EKG) cihazı, cilde yapıştırılan elektrotlar aracılığı ile grafik olarak kalbin elektriksel aktivitesini kaydeden bir cihaz. Bu cihazlar her ne kadar taşınabilir de olsa, çoğu halen kişisel sağlık alanında kullanılacak kadar küçük değil. Halbuki bazen bir hastanın kalp durumunu 7/24 hastanede takip etmek pratik olmayabiliyor. Böyle durumlarda günlük hayatta kullanılabilecek bir mobil EKG cihazı çok faydalı olabilir. İşte Türk Telekom ve TÜBİTAK BİLGEM ortaklaşa bu amaçla çalışıyorlar.

İki kurumun işbirliği sonucu meydana çıkacak mobil EKG cihazı hastanelerde yer alan EKG cihazları ya da 24 saat takip için hastalara takılan Holter ile benzer işlev görecek. Takip ettiği kalp ritim datasını anlık olarak kaydedip, sağlık profesyonellerine aktarma imkanı sunacak. Cihazın topladığı kalp verileri buluta gönderilecek ve verileri anlaşılır hale getireren biz yazılım aracılığı ile ilgili doktora aktarılacak. Mobil EKG takılı hastanın kalbinden gelen verilerde herhangi bir anormallik görüldüğünde, bir alarm mekanizması ile doktora mesaj gidecek.

Mobil EKG cihazında toplanan veriler hastanın cep telefonundan anlık olarak doktorun bilgisayarına yollanacak. Verilerin anında analiz edilmesi, önleyici sağlık hizmetleri ve özellikle kardiyoloji hastaları için erken harekete geçme gibi çok önemli avantajlar sağlayabilir. Cihazın testleri İstanbul’da Siyami Ersek Hastanesi’nde yapılıyor. Bu testlerde, sadece bir kibrit kutusu büyüklüğündeki iki elektrotlu mobil EKG cihazının, geleneksel EKG cihazları ile benzer hassasiyette veri okuduğu tespit edilmiş.

Cihazın saha çalışmaları önümüzdeki bir yıl boyunca, Türkiye’nin farklı bölgelerindeki araştırma-üniversite hastanelerinin kardiyoloji bölümlerinde gerçekleşecek. Elde edilen sonuçlara göre cihazın yaygınlaştırılması konusunda karar verilecek. Türk Telekom ve TÜBİTAK BİLGEM bu çalışma ile hem dijital sağlık teşhis ve tetkik konusunda, hem de giyilebilir sağlık teknolojileri alanında Türkiye’deki büyük potansiyeli değerlendirme yoluna gidiyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.