btbilgi

Irak’ın Musul bölgesinin yeniden yapılandırılması için ‘Rifat Chadirji Prize’ isimli bir proje yarışması düzenlenmiş. Projenin birincisi Paris kökenli ‘Vincent Callebaut Architectures’ firması olmuş. Belçikalı mimar Vincent Callebaut tarafından kurulan stüdyo, yarışmaya ‘Beş Tarım Köprüsü’ isimli proje ile katılmış. Bu konsept Musul’daki Dicle nehri boyunca, beş büyük köprünün üzerine modüler mimari ile inşa edilmiş devasa fütüristik yapılar yerleştirmek üzerine.

Musul yeniden yapılandırması için 5 fütüristik köprü-şehir projesi

Bu köprüler yıkılan Musul şehrinin yıkıntılarının üzerine, umut verici yeni bir şehir inşa etmek hedefi gütmekte. Proje çok iddialı özellikler taşıyor. Mesela şu anda varolan içinde yaşanabilir binaların eksikliği, üç boyutlu örümcek yazıcılar ile inşa edilecek 55 binden fazla ev ile karşılanacak. Örümcek yazıcı ünitelerinin her gün 30 kadar standart modüler ev birimi inşa edebileceği öngörülmüş. Üç boyutlu yazıcılara gerekli olan beton materyali, büyük boy uçan drone’lar ile otomatik şekilde sağlanacak.

Musul yeniden yapılandırması için 5 fütüristik köprü-şehir projesi

Üstüste inşa edilecek evlerin etrafı birer mini tarım alanı gibi tasarlanmış. Dikey tarım tekniklerinin kullanılacağı bu alanlar, evlerde yaşayan halkın gıda ihtiyaçlarını karşılamak ve binaların ısı yalıtımına destek olmak için düşünülmüş. Yapılan ve bitkilerin ihtiyacı olan su Dicle Nehri’nden Arşimet Burgusu mekanizmaları ile yukarı çekilecek. Evlerin üreteceği atık su ise geri dönüşümden geçerek çeşitli göletlerde bitkiler tarafından filtrelenecek. Katı atıkların ise gübreye dönüştürülüp bitki bahçelerinde kullanılması planlanmış.

Binalar farkklı modüller şeklinde tasarlanmış,  üstüste konulabilir ve birbirine kolayca bağlanabilir şekiller içeriyorlar. 2, 5 veya 10 modülü birleştirip çeşitli yapılar elde etmek mümkün. İnşa işleri tamamlandıktan yıllar sonra bitkilerin büyüyüp, köprü-şehirlerin kendilerine yeter hale gelmesi planlanmış. Bu konsept hem yaşam alanları, hem insanların beslenmesi için imkanlar, hem de gelecek için ekonomik bir kaynak sağlayabilmek peşinde.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.