btbilgi

Daha önce insanların çektiği fotoğraflardan sanatsal tablo yapan bilgisayar programları görmüştük. Fotoğraflara otomatik efektler ekleyip onları bambaşka şeylere çeviren uygulamalar da var. Ama artık bilgisayar algoritmaları bir grup pikselden başlayıp komple bir fotoğraf bile yaratabiliyor. Bu hiç varolmayan bir insan fotoğrafı olabileceği gibi, bir nesne de olabiliyor.

Bunu gerçekleştiren firma, en büyük donanım ve yazılım şirketlerinden NVIDIA. Firmanın ‘generative adversarial network’ (GAN) adı verilen algoritma ağı, insan kontrolü olmadan makine öğrenme tekniklerinin uygulanabildiği bir çeşit yapay zeka. Bu nöral ağlara genişçe bir eğitim seti ve bir sonuç hedef veriliyor. Algoritmalar da ellerindeki verileri inceleyerek, deneme yanılma yöntemleri ile hedefe doğru kendi kendilerine gitmeye çalışıyorlar.

NVIDIA’nın resmi bir blogunda anlattığı sıfırdan fotoğraf yaratan GAN, progresif bir yaklaşım takip etmekte. Fotoğraf yaratmaya düşük çözünürlükte bir imajdan başlıyor. Elindeki devasa ünlü fotoğrafları veritabanından yola çıkıyor ve görüntüyü belli miktar katmanda işliyor. Sistem geliştikçe araştırmacılar daha fazla katman ile ayrıntı eklemişler. Sonuçta ortaya çıkan 1080p HD fotoğraflar, belki de dünya üzerinde yaşamayan ama bazı ünlülerin yüz özelliklerini andıran yapay kişilerin fotoğrafları olmuş.

Benzer bir teknik insan fotoğraflarının dışında nesnelere de uygulanmış. Bir nesne imaj veritabanı örnek olarak yüklenmiş ve bir at, bir otobüs veya bir şişe üretmesi istenmiş. Algoritmalar bunları da büyük başarı ile gerçekleştirebiliyor. Her ne kadar sonuçlar tatmin etse bile, araştırma raporunda gerçek fotorealizme ulaşmak için katedilmesi gerekli çok yol olduğu ifade edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.