btbilgi

Dünya çapında plastik geri dönüşümü halen olması gerektiği seviyelerde değil. Ürettiğimiz, kullandığımız ve daha sonra attığımız plastik nesneler ile çevreyi, okyanusları ve dünyayı kirletiyoruz. Ama bu konuda kontrolü büyük şirketlere bırakmadan, kendi ellerine almaya çalışan girişimciler de var. Bir Hollanda startup’ı olan Precious Plastic de bunlardan biri. Garajlarında ürettikleri bir dizi makine ile her türlü atık plastik maddeyi yepyeni şeylere çevirecek yöntemi geliştirmişler.

Precious Plastic kurucusu Dave Hakkens “Küçük çapta plastik geri dönüşümünü herkesin erişebileceği bir şey haline getirmek istiyoruz. Bunu başarırsak hem atık plastik miktarı azalacak, hem de yeni plastik ürünlere olan talep azalacaktır. Bunun için milyonlarca kişiye ulaşıp eğitmek, bilinçlendirmek ve plastik geri dönüşümünü nasıl yapabileceklerini göstermek istiyoruz” diyor. Ekibin tasarladığı açık kaynaklı makine serisi şu anda dünya çapında 200’den fazla ekip tarafından kullanılmakta.

Ekip tüm makinelerini kendileri, kolayca bulunacak cihazlardan ve aletlerden üretmiş. Hepsi modüler ve açık kaynaklı oldukları için geliştirmek serbest. Web sitelerinde tüm makinelerinin planları, yardımcı ipuçları, üretim videoları ve bilgilendirici tonla şey var. Makinelerden birisi atık plastik nesneleri parçalayıp ufaltıyor, bir diğeri ufalanmış plastiği üç boyutlu yazıcı için uygun yeni filamentler haline getiriyor, bir başkası ise kalıplar kullanarak plastik eriyiklerini yeni nesnelere dönüştürebiliyor.

Precious Plastic son olarak daha profesyonel bir çözüm geliştirmiş. Bir konteynere tüm gerekli makineleri ve aletleri koyup, bunu dünyanın istediğiniz yerine yollayabiliyorlar. Bu konteyner tek başına bir plastik geri dönüşüm atölyesi veya çalışma alanı haline geliyor. Ekibin öğrettiği her şeyi birleştirip, makineleri de inşa edince atık plastiği vazolara, kaplara, bardaklara, yer karolarına, çubuklara veya istediğiniz herhangi bir şeye dönüştürebilirsiniz. Bunları satıp kendinize iş kurabilir veya ihtiyacı olan kurumlara bağışlayabilirsiniz.

Hakkens’in ekibi başka atık maddeleri de geri dönüştürmenin yollarına bakıyor. Ama plastiğin en büyük öncelikleri olduğunu da özellikle belirtiyorlar. Plastiğin şu anda dünyamızın başındaki en büyük belalardan biri olduğunu ve gelecek yıllarda da bu önceliğin değişmeyeceği konusunu özellikle ifade etmekteler. Ne dersiniz, hem çevreyi koruyacak hem de kendinize yeni bir iş kuracak bu fikir faydalı olur mu?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.