btbilgi

Butterfly Network isimli firma, ABD’nin ilk portatif ultrason cihazını piyasaya sürmüş durumda. Butterfly iQ ismindeki cihaz elinizden biraz büyük ve bir iPhone ile senkron şekilde çalışıyor. Firmanın Kıdemli Medikal Müdürü vasküler cerrah John Martin cihazı kendi üzerinde bile denemiş. Boğazında bir rahatsızlık hisseden cerrahın bu cihaz sayesinde boğaz kanserini erken teşhis edebildiği bilgisi, MIT Technology Review tarafından rapor ediliyor.

Buttferfly iQ cihazı ABD Federal Sağlık Kurumu (FDA) tarafından onaylanmış ve vücut çapında 13 alanda tarama yapabiliyor. Bunların arasında kardiyolojiden jinekolojiye, pediatriden ürolojiye kadar farklı alanlar mevcut. Cihaz henüz ABD dışında satışa çıkmamış ama firma farklı ülkelerin sağlık bakanlıkları ve kurumları ile çalışmalarına devam etmekte. ABD’de bile henüz sadece sağlık kurumlarına satışına izin verilmiş. Yani henüz bireyler alamıyor ama gelecekte durumun değişeceği kesin.

Butterfly Network firması cihazı bir yarıiletken fabrikası aracılığı ile üretmiş. Bu da Butterfly iQ’yu daha ucuz ve daha esnek kullanımlı yapıyor. Cihazda kullanılan ultrason dalga üreteci parçaların hepsi bir yarıiletkene gömülü. Yani boyu çok küçük ve maliyeti de düşük. Digital Trends sitesi hastanelerde kullanılan geleneksel ultrason cihazlarının fiyatlarının 25 bin ile 115 bin dolar arasında değişebildiğini belirtiyor. Bu portatif cihaz ise sadece 2 bin dolar civarında. Bu da mikroçip teknolojisindeki gelişmelerle ancak mümkün olmuş.

Bu yenilikçi cihaz bize akıllı telefonların artık sadece bir telefon olmadığını kanıtlayan en iyi örneklerden biri. Butterfly iQ cihazının kablosunu iPhone’a takıyor ve özel uygulamasını açıyorsunuz. Yapmanız gereken sadece bu kadar, telefonunuz birdenbire başlangıç seviyesinde bir ultrason cihazına dönüşüyor. Butterfly Network 2011’de kurulmuş, bu teknolojiyi satışa getirmek için de çok uğraşmışlar. O arada 100 milyon dolardan fazla da yatırım almışlar. Sonuçta evden sağlık alanında çığır açabilecek ve ileri seviye sağlık hizmetlerini tüm küçük sağlık kurumlarına sokabilecek kadar önemli bir yeniliğe de imza atmış durumdalar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.