btbilgi

Yenilenebilir enerji kaynaklarının çeşitlenmesi, doğal felaketlere hazırlıklar ve dünya çapında artan tüketim oranları elektrik şebekelerini gittikçe karmaşıklaştırıyor. Artık daha akıllı şebeke altyapılarına ihtiyacımız olduğu kesin. Ama altyapı denilen şey bir kez kurulup yoğun şekilde çalışmaya başlayınca, değiştirmesi de çok zor hale geliyor. Hollanda kökenli Alfen firması ise, yeni nesil modüler akıllı şebeke depolama birimi ile buna yerel çözüm getirmek istiyor.

Alfen dönüştürücü altistasyonlar, enerji depolama birimleri, akıllı şebeke çözümleri, elektrikli araçlar için şarj istasyonları tasarlayan ve üreten bir firma. Bu son ürünleri ise bir konteyner içine yerleştirilmiş bir enerji depolama/şebeke yönetim sistemi kombinasyonu. Bu sisteme ‘Cellular Smart Grid Platform’ (CSGriP) deniliyor. Görevi merkezi elektrik şebekesini daha küçük şebekelere bölmek ve herhangi bir felaket veya acil durumda şebekenin tamamının birden çökmesini önlemek. Eğer şebekede genel bir çökme olursa, yerel küçük şebeke kontrol birimleri işi devralıyor ve en azından sistemin kurulduğu yerlerde kesintileri engelliyor.

Sistem kurulduğu alandaki yerel elektrik şebekesini devralıyor. Bir yandan merkezi sistemle senkron çalışırken, bir yandan bölgedeki yenilenebilir enerji kaynaklarını değişken yüklerini de kontrol edebiliyor. Bir genel kesinti durumunda ise önce bölgedeki evsel kullanıcılara elektrik dağıtımı sağlanıyor. Sonra da ana şebekeye en uygun bağlantılar kurulmaya çalışılıp artan enerji aktarılıyor. Böylece bütün şebeke hücrelerden oluşmakta ve daha hızlı şekilde ayağa kaldırılabilmekte.

Alfen bu altyapı destek sistemini geliştirmek ve hayata geçirmek için, 2012 yılında Hollanda hükümetinden 1 milyon dolarlık bir destek kazanmış. Şimdi firma ilk konteyner bazlı örnekleri ülkenin Lelystad bölgesinde test etmekle meşgul. Dağıtık ve akıllı bölgesel elektrik şebekelerinin Japonya’da da yükseldiğini geçenlerde belirtmiştik. Hükümetler artık bu türden çözümlere yatırım yapmaya ve acil durumlarda daha hazırlıklı olmaya önem veriyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.