btbilgi

Warby Parker ABD kökenli bir gözlük firması. ABD’deki tüm gözlük satan mağaza zincirleri gibi onlar da genel bir göz testi yapıyorlar. 60’dan fazla mağazaları var ve bunun 13’ünde uzman bir göz doktoru müşterilerin kontrolünü yapıp reçete yazabiliyor. Firma güneş gözlükleri kadar numaralı gözlüklerden de para kazanmakta. Marka şimdi de bu göz testi sürecini online ortama da taşımış durumda.

Firmanın kurucu ortaklarından Dave Gilboa, ‘2017 Fast Company Innovation Festival’ etkinliğinde yaptığı konuşmada yeni online göz testi servislerini anlatmış. Gilboa konuyla ilgili olarak “Warby Parker’ın müşterileriyle yakından iletişmde olmasının avantajı büyük oldu. Hızlıca geri dönüş alıp değişiklikler yapabiliyoruz. Müşterilerimiz bize yeni bir numaralı gözlük alma sürecinin artık antika kaldığını ve yenilikçi birşeyler istediklerini söylediler. Biz de teknoloji kullanarak bu deneyimi daha hızlı, daha yeni ve daha iyi hale getirmeye karar verdik” diyor.

Firmanın göz teknolojisi müdürü David Rose’un verdiği bilgiye bakılırsa, ABD’de yılda 110 milyon kişi gözlük için göz testi yaptırıyor. Bu da ortalama 50 dolarlık bir ücret üzerinden 5 milyar dolarlık bir pazar anlamına gelmekte. ABD’li gözlük dükkanlarının yüzde 59’unun ana gelir kaynaklarının numaralı gözlükler olduğu de belirtiliyor. Dolayısı ile firma kendi içinde bir startup şirket yaratıp, bu testleri dijitale taşımaya karar vermiş.

Online göz testi için bir bilgisayar ve bir akılllı telefon uygulaması gerekli. Üç bölümlük testi tamamlamak yaklaşık 20 dakika alıyor. Bu test genel bir göz rahatsızlığını ve astigmatı ortaya çıkartmak için yeterli. Ama mutlaka bu testin sonuçlarını bir doktorun onaylaması önerilmekte. Dolayısı ile müşteriler final onay için bir Warby Parker dükkanına yönlendiriliyor. Test sonucunda eğer bir reçete yazılırsa 40 dolarlık bedeli var. Firma bu online göz testini yaptıranların yüzde 80’inin gözlüklerini kendi mağazalarından aldığını belirtmekte.

Evde göz testi yaptıran gözlük markası Warby Parker

Servis şimdilik uzaktan sağlık kontrolü hizmetlerinin yasal olduğu New York, Kaliforniya, Teksas, Massachusetts, Colorado ve Washington eyaletlerinde geçerli. Firma bu online test platformunu markalarına bağlı bir katma değerli ürün olmaktan çıkartıp, başlıbaşına bir ürün haline getirmek için planlar yapıyor. Bu servis markadan bağımsız şekilde, evinde göz testi yapıp farklı mağazalardan gözlük almak isteyen diğer markaların müşterileine de pazarlanabilir gibi gözükmekte. Böylece uzun zamandır pek inovasyona ihtiyaç duymadığı düşünülen bir alanda bile hala parlak fikirler çıkabileceğini kanıtlamış oluyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.